Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Aprobata FAA dla R-MAX

Lotnictwo cywilne, 08 maja 2015

Amerykańska administracja lotnicza zgodziła się na wykorzystanie bezzałogowego śmigłowca Yamaha R-MAX do opryskiwania winnic w Kalifornii. To efekt kilku lat testów.

W USA od kilku lat prowadzone są badania nad wykorzystaniem systemów bezzałogowych w rolnictwie. Realizowane są one m.in. w Kalifornii. Tam celem jest przede wszystkim obniżenie kosztów utrzymania winnic. Do testowych oprysków środkami chemicznymi wykorzystywany jest odpowiednio przebudowany śmigłowiec Yamaha R-MAX.

Badania nad wykorzystaniem R-MAX prowadzone są pod kierownictwem prof. Kena Gilesa z wydziału inżynierii rolniczej UC Davis. – Dzięki bezzałogowcom możemy obniżyć koszty zwalczania szkodników. Małe śmigłowce tanio i bardzo precyzyjnie rozpylają bowiem pestycydy – powiedział prof. Giles.

Mały bezzałogowy śmigłowiec Yamaha R-MAX został pierwotnie zaprojektowany do wielu zadań typowych dla tej klasy urządzeń, ale także do opylania pól ryżowych w Azji. Tam wspiera urządzenia naziemne w miejscach, gdzie nie mogą one dotrzeć. Może opryskiwać 6-7 ha na godzinę.

R-MAX jest od kilku lat dopuszczony do użytkowania m.in. w Japonii. W ubiegłym tygodniu na jego komercyjne loty w USA zgodziła się amerykańska administracja lotnicza – FAA. Postawiła przy tym 28 szczegółowych warunków. Mały śmigłowiec m.in. nie może latać szybciej niż 45 mph (ok. 72 km/h) i nie wyżej niż 400 stóp (ok. 120 m). Musi przy tym cały czas pozostawać w zasięgu wzroku operatora.

Naukowcy nie mają wątpliwości co do korzyści z zastosowania bezzałogowców w rolnictwie. Właściciele winnic są bardziej ostrożni. Niewielki ładunek, który przenoszą bsl powoduje, że ich możliwości są ograniczone, a używane środki chemiczne muszą mieć specyficzne charakterystyki.

R-MAX nie jest jeszcze sprzedawany w USA. Jego przewidywaną cenę szacuje się na ponad 100 tys. USD. To oznacza, że takie bezzałogowce będą raczej wypożyczane do konkretnych zabiegów niż kupowane przez indywidualnych plantatorów. Nie można wykluczyć, że wkrótce pojawią się amerykańskie odpowiedniki japońskiej konstrukcji lub jej konkurenci o innym układzie.


Drukuj Góra