Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

42 tysiące bsl dla sił zbrojnych ChRL

Lotnictwo wojskowe, 10 maja 2015

Według Pentagonu, dowództwo sił zbrojnych ChRL planuje wyprodukowanie w ciągu dekady blisko 42 tysięcy bezzałogowców różnych klas. Mają kosztować równowartość ponad 10 mld USD.

Chińczycy pracują nad rozwojem wielu bojowych bezzałogowców wzorowanych na konstrukcjach zachodnich, m.in. LiJian. Za kilka lat osiągną zapewne większą samodzielność i opanują technologie obecnie niedostępne

Departament Obrony USA ogłosił kolejny, doroczny raport o stanie chińskich sił zbrojnych – Military and Security Developments Involving the People’s Republic of China 2015. Jest on znacznie dokładniejszy niż w poprzednich latach. Jego istotna część dotyczy systemów bezzałogowych. Według Amerykanów, Chińczycy eksploatują już wiele typów uzbrojonych i nieuzbrojonych bezzałogowców różnego zasięgu. Służą one przede wszystkim do rozpoznania, ale także atakowania celów naziemnych i nawodnych.

Według Pentagonu, dowództwo sił zbrojnych ChRL planuje wyprodukowanie między 2014 a 2023 co najmniej 41,8 tysięcy bezzałogowców różnych klas, bazowania lądowego i morskiego. Ich wartość jest szacowana na 10,5 mld USD (ok. 38 mld zł). Szczególny nacisk będzie położony na rozwój uderzeniowych i rozpoznawczych systemów dalekiego zasięgu.

Pentagon wskazuje, że Chińczycy rozwijają obecnie co najmniej cztery typy bojowych bsl. Chodzi o Xianglong, Yilong, Sky Saber i LiJian, które mogą przenosić broń precyzyjną. Prototyp LiJian został oblatany 21 listopada 2013 (Lijian oblatany, 2013-11-22). To pierwszy chiński bezzałogowiec klasy stealth.

Chińczycy pracują też nad systemami hipersonicznymi. W 2014 takie obiekty były testowane co najmniej trzy razy. Obiekt WU-10 poruszając się na granicy Kosmosu rozwija prędkość bliską Ma10. W wersji docelowej ma przenosić głowice jądrowe i bez problemów przełamywać systemy obronne USA.

Dowódcy chińscy kładą także nacisk na systemy przeciwrakietowe i rozwój własnych rakiet balistycznych. Chińczycy pracują nad nowymi systemami zakłóceń, głowicami manewrującymi i innymi urządzeniami ułatwiającymi przełamywanie obrony przeciwrakietowej. Rozwijają też i testują systemy przeznaczone do niszczenia satelitów. Celem jest uzyskanie możliwości przetrwania ewentualnego ataku atomowego i zrealizowania uderzeń odwetowych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra