Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Oblot PC-24

Lotnictwo cywilne, 11 maja 2015

Dziś oblatano najnowszy samolot szwajcarskiego przedsiębiorstwa Pilatus, PC-24.

PC-24 startuje do pierwszego lotu / Zdjęcie: Pilatus Aircraft

Najnowszy samolot, który powstał w szwajcarskim przedsiębiorstwie Pilatus Aircraft – PC-24 – wzbił się dziś w powietrze (Próbny rozruch silników PC-24, 2015-02-20). Start wykonano o godz. 10, z lotniska Buochs. Po rozbiegu, którego długość nie przekroczyła 600 m, prototyp szwajcarskiego odrzutowca klasy biznes, noszący znaki rejestracyjne HB-VXA, w ciągu 3 minut wzbił się na wysokość ok. 3 km.

Załogę samolotu stanowili piloci doświadczalni Paul Mulcahy – dowódca statku powietrznego i Reto Aeschlimann. PC-24 wykonał przelot nad terytorium kraju, trwający 55 min. Jego trasa prowadziła z Altdorf to Brünig przez Engelberg. Przez cały czas podwozie samolotu było wypuszczone. Lot przebiegł bez zakłóceń, zgodnie z założeniami.

W trakcie oblotu PC-24 towarzyszył należący do producenta PC-21. Przebieg wydarzenia był też nadzorowany przez inżynierów Pilatusa, którzy czasie rzeczywistym odbierali parametry lotu w naziemny centrum kierowania. Start i lądowanie odrzutowca obserwowało ok. 1800 pracowników Pilatusa.

Pogram prób w locie PC-24 ma trwać łącznie 2300 h, w trakcie następnych 2 lat. Połowa z nich zostanie wylatana na terytorium Szwajcarii, a druga połowa – na całym świecie. W badaniach udział wezmą 3 prototypy.

Uzyskanie Certyfikatu Typu i dostawy pierwszych seryjnych odrzutowców mają być zrealizowane w 2017. Jednym z nabywców mają być władze Szwajcarii. Polscy użytkownicy zamówili dotychczas 2 PC-24.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra