Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Testy seryjnych Ratników

Wojska lądowe, 24 maja 2015

Na poligonie Alabino pod Moskwą rozpoczęły się testy pierwszych seryjnych zestawów wyposażenia żołnierzy Ratnik. Rosyjski system składa się z ok. 40 elementów.

Dyrektor generalny Centralnego Instytutu Naukowo-Badawczego Mechaniki Precyzyjnej (CNIIToczMasz) Dmitrij Siemizorow poinformował, że na poligonie Alabino w Klimowsku pod Moskwą rozpoczęły się testy pierwszej partii seryjnych zestawów wyposażenia żołnierzy Ratnik (Ratnik pod koniec roku?, 2014-12-07). CNIIToczMasz koordynuje program rozwoju Ratnika. –Zamówienie na pierwszą partię już zrealizowaliśmy, teraz będziemy dostarczać kolejne – powiedział Siemizorow.

Ratnik to rosyjski zestaw wyposażenia i uzbrojenia żołnierza przyszłości. Składa się z ok. 40 elementów w 10 modułowych podsystemach. W jego skład wchodzi m.in. uzbrojenie (AK-12 i A-545 do uzbrojenia, 2015-05-01), systemy celownicze i ochrony, środki łączności, nawigacji i wskazywania celów. Zestawy są zróżnicowane, przeznaczone dla żołnierzy piechoty, snajperów, mechaników-kierowców, operatorów systemów rozpoznania itp. Można ich używać w każdych warunkach pogodowych i klimatycznych. Zaprojektowano też wariant eksportowy, który był prezentowany w lutym na targach w Abu Zabi.

Jesienią ubiegłego roku poinformowano, że kontrakt na dostawy zestawów Ratnik MO FR zawarło na 3 lata. Pierwsze komplety mają trafić do wojska już w 2014. Dostawy mają wynosić po co najmniej 50 tysięcy rocznie. Zamówienie może być zwiększone do 70 tysięcy.

Program Ratnik jest realizowany ponad dekadę. CNIIToczMasz uzyskał już zamówienie na zestaw nowej generacji – Ratnik 2. Prace nad nim mają potrwać do 2025-2030. Program jest finansowany z rosyjskiego Funduszu technologii perspektywicznych (FPI).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra