Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

USA nie będą szkolić batalionu Azow

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 13 czerwca 2015

Izba Reprezentantów Kongresu USA zakazała wydzielenia środków na szkolenie ukraińskiego batalionu ochotniczego Azow, jako ugrupowania neonazistowskiego. Stało się tak na wniosek demokraty Johna Conyersa jr.

Zdjęcie: bigmir.net

Izba Reprezentantów Kongresu USA w trakcie debaty o asygnowaniu środków na obronność zakazała wydzielenia środków na szkolenie ukraińskiego batalionu ochotniczego Azow. Nakazała też wstrzymanie dostaw przenośnych zestawów przeciwlotniczych, jeśli będzie ryzyko, że mogą one trafić do tej grupy (podobny zakaz wprowadzono w stosunku do Iraku). - Jestem wdzięczny, że Izba Reprezentantów przyjęła moje poprawki o wstrzymaniu szkoleń, aby upewnić się, że nie uczestniczy w neonazistowski batalion Azow. Zatwierdzono także mój wniosek o wstrzymanie dostaw przenośnych dostaw przeciwlotniczych – oświadczył autor poprawek, demokrata John Conyers jr. z Michigan. Kongresman dodał też, że nadmierna pomoc wojskowa dla Ukrainy może destabilizować sytuację, a nawet uderzać w nasze interesy narodowe.

Conyers przypomniał, że wcześniej ukraiński minister spraw wewnętrznych Arsen Awakow informował, że to właśnie batalion Azow będzie szkolony przez amerykańskich instruktorów w pierwszej kolejności w ramach ćwiczeń Fearless Guardian. Pod koniec kwietnia Amerykanie rozpoczęli szkolenia żołnierzy ukraińskich na poligonie pod Lwowem. 300 żołnierzy ze 173. brygady powietrznodesantowej US Army ma wyszkolić 900 żołnierzy Gwardii Narodowej. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko powiedział wówczas, że szkolenia prowadzić będą także Polacy, Kanadyjczycy i Brytyjczycy.

Z decyzji USA dotyczącej batalionu Azow bardzo zadowoleni są Rosjanie. – Lepiej późno, niż wcale – powiedział oficjalny przedstawiciel MSZ FR, Aleksandr Łukaszewicz. Z kolei przedstawiciele prorosyjskich separatystów w Donbasie twierdzą, że formalny zakaz szkolenia ochotników z Azowa jest jedynie polityczna propagandą, za którą nie pójdą czyny.

Batalion Azow powstał wiosną 2014. W jego skład weszli najbardziej radykalni aktywiści tzw. Euromajdanu, m.in. z Automajdanu i Patriotów Ukrainy. Jesienią grupa, biorąca udział w walkach na wschodzie Ukrainy (głównie w okolicach Mariupola), została przekształcona w pułk. Symbolami Azowa są neonazistowskie Wolfsangel i Schwarze Sonne.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.