Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rosja testuje hiperdźwiękowe pociski Ju-71

Przemysł zbrojeniowy, 29 czerwca 2015

Rosja testuje hiperdźwiękowe pociski manewrujące Ju-71, które mają wejść do uzbrojenia w latach 2020-2025. Pociski mają rozwijać prędkość 11 tys. km/h.

Według zachodnich analityków, w FR realizowany jest tajny program budowy pocisków hiperdźwiękowych, które mają uzupełnić i zastąpić standardowe głowice rakiet balistycznych. Hiperdźwiękowe pociski manewrujące mają być zdolne do przełamywania wszelkiego rodzaju systemów obrony przeciwrakietowej. Ostatni test demonstratora technologii pocisku Ju-71 przeprowadzono w lutym br. Pocisk wystrzelono z poligonu Dombarowskij pod Oranienburgiem.

Analizę stanu prac FR nad pociskami hiperdźwiękowymi opublikowała niedawno Jane’s Information Group. Według niej, w latach 2020-2025 pułk strategicznych rakiet balistycznych stacjonujący w rejonie Dombarowskiego ma zostać uzbrojony w 24 hiperdźwiękowe pociski (bloki bojowe) z ładunkami jądrowymi. W pierwszej fazie lotu mają być one przenoszone przez nowe rakiety balistyczne Sarmat.

Według WashingtonFree Beacon, projektowanie i testy Ju-71 odbywają się w ramach ściśle tajnego programu 4202. Analitycy ośrodka twierdzą, że lutowy test odbył się z wykorzystaniem rakiety balistycznej UR-100N UTTH. Próba miała zakończyć się niepowodzeniem.

Analitycy rosyjscy twierdzą, że Moskwa już od lat rozwija technologie potrzebne do sterowania obiektami hiperdźwiękowymi. Są one wykorzystywane przy budowie głowic przenoszących ładunki jądrowe, zdolnych do manewrowania w ostatniej fazie ataku na cel. Ich efektywność w zakresie przełamywania obrony przeciwrakietowej jest zbliżona do hiperdźwiękowych pocisków z własnym napędem.

Pierwsze testy z manewrującymi obiektami manewrującymi FR prowadzi od początku lat 1990., wykorzystując technologie jeszcze z czasów ZSRS. W lutym i marcu 1990 w Bajkonurze przeprowadzono próby z obiektem Ju-70/102E. Kolejne testy realizowano z Bajkonuru w styczniu 2001, lutym 2004 i grudniu 2011. W tym ostatnim teście wykorzystano już Ju-71. Od 2013 próby prowadzone są z poligonu Dombarowskij. Pierwsza odbyła się we wrześniu 2013, a kolejna rok później. Według nieoficjalnych źródeł, żadna nie była udana.

Podobne do rosyjskich testy prowadzą m.in. USA i ChRL. Chińczycy ostatnią próbę pocisku WU-14 przeprowadzili w styczniu br. Według nieoficjalnych doniesień, może on rozwijać prędkość do 8 tys. km/h. Zbudowane na bazie WU-14 pociski mogłyby być wykorzystywane m.in. do atakowania amerykańskich grup lotniskowcowych.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.