Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Nowy chiński samolot ZOP w służbie

Lotnictwo wojskowe, Marynarka wojenna, 08 lipca 2015

Siły zbrojne ChRL wprowadziły do wyposażenia nowy typ samolotu przeznaczonego do zwalczania okrętów podwodnych.

Zdjęcie: MO ChRL

Lokalne media donoszą, że Flota Morza Północnego Marynarki Wojennej Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej otrzymała do wyposażenia nowy typ samolotu patrolowego, przystosowanego do zwalczania okrętów podwodnych. Nosi on nazwę Gaoxin-6 został opracowany przez Aviation Industry Corp of China na bazie transportowca Y-8, będącego kopią An-12. Pierwsze wzmianki na temat Gaoxin-6 pojawiły się w 2011.

W porównaniu z protoplastą nowy samolot ZOP odróżnia owiewka radaru poszukiwawczego, zabudowanego pod nosową częścią kadłuba, duże okna obserwacyjne na bokach tylnej części kadłuba i osłona detektora anomalii magnetycznych. Według China Daily Gaoxin-6 jest przystosowany także do zwalczania jednostek nawodnych, dzięki możliwości przenoszenia pocisków przeciwokrętowych. Może też naprowadzać pociski wystrzeliwane z własnych okrętów.

Załogę stanowi 10 lotników. Gaoxin-6 może wykonywać loty na dystans 6000 km, o maksymalnej długotrwałości ponad 8 godzin. Nowy typ ma zastąpić w służbie łodzie latające Harbin SH-5. Według oficjalnych źródeł ChRL dysponuje 3 samolotami tego typu, przystosowanymi do patrolowania akwenów.

Jak podają chińskie media Gaoxin-6 został przydzielony do Floty Morza Północnego, ponieważ marynarki wojenne Japonii i Republiki Korei dyslokowały swoje najnowocześniejsze okręty podwodne na wody Mórz Żółtego i Wschodniochińskiego (Szósty Soryu w linii, 2015-03-13, Wodowanie Yu Gwan-sun, 2015-05-15). Jednak nawet według rodzimych ekspertów Gaoxin-6 odstaje możliwościami od amerykańskiego P-3 Orion (Filipiny zwiększą budżet obronny, 2015-07-07), nie mówiąc o P-8A Poseidon (Kolejne P-8I dla Indii?, 2015-07-06, USN odebrała 25. Posejdona, 2015-06-08).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.