Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Test Buławy był nieudany

Strategia i polityka, Marynarka wojenna, 22 września 2008

Według nieoficjalnych informacji, test rakiety balistycznej Buława okazał się nie w pełni udany. Nie rozdzieliły się głowice bojowe w ostatniej fazie lotu.

Informację o niepowodzeniu testu podał dziennik Kommiersant. Według nieoficjalnych źródeł w rosyjskim ministerstwie obrony, rakieta poprawnie wystartowała o 18:45 spod wody z pokładu okrętu podwodnego Dmitrij Donskij (a nie Jurij Dołgorukij, jak podawały pierwotnie rosyjskie źródła (Kolejny test Buławy), który był też wykorzystywany do wcześniejszych testów. Nie było też problemów z funkcjonowaniem jej trzech stopni napędowych (w poprzedniej próbie, w listopadzie 2007 nastąpiła samolikwidacja rakiety w 23 sekundzie lotu, wskutek niewłaściwej pracy pierwszego stopnia). Nie rozdzieliły się jednak bloki głowicy bojowej, co w praktyce oznacza fiasko testu. Scalona głowica upadła na poligon Kura na Kamczatce o 19:05.

Niepowodzenie testu stawia pod znakiem zapytania możliwość wprowadzenia do uzbrojenia okrętu podwodnego Jurij Dołgorukij z kompleksem Buława już w 2009. Jeszcze niedawno rosyjskie źródła oficjalne twierdziły, że do zakończenia testów Buławy potrzeba jeszcze 12-14 prób (z dotychczasowych 8 udane były tylko 4). Dla porównania - lądowe rakiety balistyczne Topol-M (na ich technologiach i podzespołach oparta jest Buława) - zostały przyjęte do uzbrojenia dopiero po 9 udanych próbach przeprowadzonych w okresie od grudnia 1994 do kwietnia 2000, a amerykański Trident II potrzebował 19 testów.

Do końca 2008 mają zostać zakończone próby fabryczne okrętu Jurij Dołgorukij. Według najnowszych wypowiedzi, okręt ma zostać przyjęty do uzbrojenia w najbliższym czasie. Dokładna data nie jest już jednak podawana.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.