Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Korupcyjny skandal w RPA

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 21 lipca 2015

Południowoafrykańskie media znów nagłośniły temat korupcji, jaka miała towarzyszyć zawieraniu kontraktów na obsługę techniczną samochodów wojskowych.

W RPA trwa kilka śledztw, które mają wyjaśnić, czy urzędnicy ministerstwa obrony i wyżsi rangą oficerowie wojsk lądowych nie byli korumpowani podczas zlecania usług obsługi technicznej pojazdów wojskowych / Zdjęcie: MO RPA

Południowoafrykańskie organa ścigania prowadzą kilka śledztw w związku z podejrzeniem korumpowania urzędników ministerstwa obrony i wyższych rangą wojskowych. Prokuratura jest zdania, że wielu zawieranym w ostatnich latach umowom na obsługę techniczną pojazdów wojsk lądowych RPA towarzyszyło zjawisko płatnej protekcji. Uważa się, że niektórzy oficerowie mogli otrzymywać nawet 10% wartości kontraktów, podpisywanych z pominięciem obowiązującego prawa.

Największe kontrowersje mają budzić zlecenia na przegląd naprawczy i ewentualną modernizację samochodów ciężarowych Samil 20 4x4x, Samil 50 4x4 i Samil 100 6x6, a także zakupowi nowych i używanych mostów towarzyszących. Postępowanie dochodzeniowe w tej sprawie prowadzi zarówno prokuratura wojskowa, jak i cywilna. Uważa się, że straty, jakie skarb państwa poniósł z tytułu tego nielegalnego procederu, mogą wynieść ok. 50 mln ZAR (15,2 mln zł, Ciężarówkowy skandal w RPA, 2014-04-08).

Przed rokiem południowoafrykańskie media nagłośniły innych skandal związany z nienależytym zabezpieczeniem materiałowym armii. Podczas powszechnego spisu uzbrojenia i wyposażenia wojsk lądowych RPA ministerstwo obrony nie mogło doliczyć się kilku tysięcy sztuk sprzętu wojskowego, w tym ponad 70 pojazdów opancerzonych.

Część sprzętu została najprawdopodobniej rozkradziona. Uznano, że pozostałe braki były wynikiem nienależytej kontroli i ewidencji, wskutek czego często trudno było ustalić, kto i w jakim celu użytkuje dane wyposażenie (Południowoafrykański bałagan, 2014-02-04).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.