Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Nowa eskadra RCAF

Lotnictwo wojskowe, 27 lipca 2015

Po niemal 20 latach reaktywowano 401. eskadrę królewskich wojsk lotniczych Kanady.

Pierwsza misja operacyjna po reaktywowaniu 401 TFS została wykonana 20 lipca / Zdjęcie: MO Kanady

20 lipca lotnicy 401 Tactical Fighter Squadron (eskadry lotnictwa taktycznego) Royal Canadian Air Force (RCAF, królewskich wojsk lotniczych Kanady) wykonali pierwszą misję operacyjną od czasu rozwiązania jednostki w 1996. Oficjalne reaktywowanie eskadry miało miejsce 30 czerwca. Miejscem jej stacjonowania jest baza lotnicza Cold Lake. Jednostka wchodzi w skład 4. Skrzydła.

401. eskadra została rozwiązana w czerwcu 1996, po 55 latach służby. W czasie II wojny światowej jednostka wyposażona była w samoloty myśliwskie Spitfire. Tuż po zakończeniu wojny rozwiązano ją i w 1946 ponownie powołano do istnienia, jako pomocniczą eskadrę myśliwską, używającą samolotów de Havilland Otter. W 1991 nazwę jednostki zmieniono na 401 Tactical Helicopter and Training Squadron. Jej wyposażenie stanowiły śmigłowce CH-136 Kiowa.

Po reaktywowaniu 401. eskadra stała się czwartą jednostką RCAF wyposażoną w samoloty wielozadaniowe CF-188 Hornet. W skład 3. Skrzydła, stacjonującego w bazie Bagotville, wchodzą 425 TFS i 433 TFS. Natomiast w Cold Lake stacjonuje też 409 TFS.

Eskadry lotnictwa taktycznego RCAF mają ostatnio wiele pracy. Kanadyjskie Hornety biorą udział w bombardowaniu pozycji islamistów na terenie Iraku i Syrii (Tysiąc misji bojowych Kanadyjczyków, 2015-06-11), a także coraz częściej wykonują starty alarmowe w związku z rosnącą aktywnością WWS FR na Dalekiej Północy. Według miejscowych mediów 401 TFS najprawdopodobniej zostanie przydzielona do zadań obrony powietrznej w ramach NORAD (North American Aerospace Defense Command).

Obecnie RCAF mają na stanie 64 Hornety. Decyzja o wyborze ich następców ma zostać podjęta przez nowy rząd, który ukonstytuuje się po wyborach, zaplanowanych w październiku br. (Kanada wybierze amerykański samolot?, 2014-09-05).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.