Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

ZEA zainteresowane zakupem Mistrala

Przemysł zbrojeniowy, Marynarka wojenna, 06 września 2015

Władze ZEA są zainteresowane zakupem desantowca śmigłowcowego Mistral – jednego z dwóch, które zamówiła pierwotnie FR. Rosja ma wyrazić na to zgodę, jeśli ich wyposażeniem będą śmigłowce Ka-52K.Desantowce śmigłowcowe klasy Mistral w St. Nazaire oczekują na nowych klientów / Zdjęcie: DCNS

Według Defense News, władze ZEA są zainteresowane zakupem desantowca śmigłowcowego Mistral, jednego z dwóch, które pierwotnie zamówiła FR. Okręt ma być przydatny w modernizacji emirackiej marynarki wojennej. Na transakcję musi jednak wyrazić zgodę Rosja, na którą zostały wystawione dokumenty końcowego użytkownika.

2 września w Moskowskim Komsomolcu pojawiła się informacja, że Rosja stawia konkretne warunki wyrażenia takiej zgody. Nieoficjalnie wiadomo, że jednym z nich jest wyposażenie desantowców w specjalnie dla nich skonstruowane śmigłowce Ka-52K. Samym Rosjanom, po zerwaniu przez Francuzów kontraktu na dostawę Mistrali, są one niepotrzebne. Eksport miałby pokryć koszty rozwoju śmigłowców.

Pod koniec sierpnia Francja i Rosja porozumiały się co do podstawowych warunków zerwania kontraktu. Nieoficjalnie wiadomo, że francuskie instytucje odpowiedzialne za powstałą sytuację mają zwrócić Rosjanom 949,75 mln Euro (950 mln Euro za zerwanie kontraktu na Mistrale, 2015-08-25). Wcześniej Moskwa domagała się ponad miliarda Euro.

Kontrakt na dostawę dwóch desantowców śmigłowcowych klasy Mistral został zawarty w czerwcu 2011. Jego wartość wyniosła 1,2 mld Euro. Pierwszy z okrętów – Władiwostok, miał zostać dostarczony w listopadzie 2014, a drugi – Sewastopol, rok później. Ostatecznie jednak Francja, w warunkach sankcji związanych z udziałem FR w konflikcie na Ukrainie, odmówiła dostaw.

Drugi desantowiec, przeznaczony pierwotnie dla FR, miałby kupić Egipt. W rozmowach uczestniczy Arabia Saudyjska (Arabowie chcą kupić Mistrale, 2015-08-10), która – przynajmniej częściowo – miała sfinansować transakcję. Także na nią musi ostateczną zgodę wyrazić Rosja. Również w tym przypadku warunkiem ma być dołączenie do okrętu pakietu śmigłowców Ka-52K.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.