Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Giraffe AMB wykrywa bsl

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 14 września 2015

Saab zademonstrował zdolność radiolokatora Giraffe AMB do wykrywania bezzałogowych statków latających.

Zdjęcie: Saab

Szwedzkie przedsiębiorstwo opublikowało dziś informację o przeprowadzeniu prób wykrywania niewielkich celów, poruszających się z małą prędkością na małej wysokości przez radiolokator Giraffe AMB (na zdjęciu). Funkcja ta umożliwia radarowi jednoczesne działanie w trybie obserwacji przestrzeni i wykrywanie bezzałogowych statków latających.

Badania nowej zdolności Giraffe AMB przeprowadzono w kwietniu na terenie poligonu West Freugh w Szkocji, w ramach rządowych prób, oznaczonych jako Bristow 15. W ciągu 6 dni wykonano ponad 100 lotów bezzałogowców. Niekiedy w powietrzu znajdowało się jednocześnie 6 bsl. Skuteczna powierzchnia rozproszenia fal radiolokacyjnych najmniejszego z nich wynosiła zaledwie 0,001 m2.

Mimo obecności setek ptaków, zróżnicowanej rzeźby terenu i bliskości morza, Giraffe był zdolny do wykrycia, klasyfikowania i śledzenia wszystkich celów, poruszających się z niewielką prędkością na małej wysokości. W tym samym czasie radar pracował też w trybie obserwacji przestrzeni powietrznej.

Według Andersa Lindera, szefa działu Saab zajmującego się konstruowaniem radiolokatorów obserwacyjnych Giraffe AMB jest teraz w stanie wykrywać nie tylko klasyczne cele powietrzne, ale także pociski rakietowe i granty moździerzowe oraz niewielkie bezzałogowce w tym samym czasie.  Ostatnia z wymienionych funkcji może być szczególnie użyteczna do wykrywania małych bsl, kierowanych przez amatorów, które coraz częściej zakłócają regularny ruch lotniczy (Bsl niebezpiecznie blisko lotniska JFK, 2015-08-02). Najnowszym nabywcą radiolokatorów Giraffe AMB są siły zbrojne W. Brytanii (Kolejne Giraffe dla Brytyjczyków , 2015-08-24).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.