Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

CHEOPS gotowy do prób

Astronautyka, 18 października 2015

Airbus jest gotowy do testów CHEOPS-a, pierwszego europejskiego satelity do badań planet pozasłonecznych.

Zdjęcie: Airbus Defence and Space

Airbus Defence and Space zakończył budowę zamówionego przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) strukturalnego modelu CHEOPS-a (CHaracterising ExOPlanet Satellite, na zdjęciu), pierwszego europejskiego satelity, który będzie poszukiwał tranzytów egzoplanetarnych poprzez niezwykle precyzyjną fotometrię jasnych gwiazd, o których wiadomo już, że mają układ planetarny.

Jako główny wykonawca CHEOPS-a  Airbus Defence and Space przygotowuje pierwszą serię prób statku kosmicznego w Hiszpanii. Na strukturze platformy zamontowano obciążniki reprezentujące poszczególne podzespoły satelity, a ponadto zintegrowano z nią termomechaniczny model instrumentu pomiarowego. Model strukturalny zostanie teraz poddany próbom mechanicznym, które potrwają do końca roku. Po weryfikacji struktura zostanie wykorzystana jako model do badania parametrów lotu.

Proponowany projekt CHEOPS-a bazuje na rodzinie satelitów AstroBus i wykorzystuje model AstroBus-5. Inne misje oparte na serii AstroBus to m.in. satelity SPOT 6 i 7, KazEOSat-1, Sentinel-5 Precursor (Sentinel-2A już na orbicie, 2015-06-24), PeruSat-1 (Peru – ku własnemu rozpoznaniu satelitarnemu, 2015-07-20) i MetOp Second Generation. Prace postępują według harmonogramu. CHEOPS jest pierwszym przedstawicielem klasy małych misji naukowych ESA i ma być gotowy do wyniesienia w grudniu 2017.

Satelita składa się z teleskopu Ritcheya-Chrétiena połączonego ze standardowym mały satelitą. Przez 3,5 roku z niskiej orbity okołoziemskiej będzie obserwował jasne pobliskie gwiazdy, o których wiadomo, że mają układ planetarny. Jednym z głównych celów CHEOPS-a jest określenie promieni planet o masach, które poznano już w wyniku badań prowadzonych z obserwatoriów naziemnych. Pozwoli to określić ich rozmiar i gęstość, aby sklasyfikować je jako planety skaliste, gazowe lub innego typu. Szacowany koszt całej misji wynosi 50 mln euro (ponad 211 mln zł).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.