Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Pierwsza misja E-3G

Lotnictwo wojskowe, 20 listopada 2015

US Air Force wysłały przeciwko islamistom jeden ze zmodernizowanych samolotów wczesnego ostrzegania i kierowania E-3G.

Pierwszą misją bojową E-3G będzie wspieranie działań przeciwko islamistom na terenie Iraku i Syrii / Zdjęcie: US Air Force

Pentagon poinformował, że 18 listopada do nieujawnionej bazy w południowo-zachodniej Azji przybył najnowszy samolot wczesnego ostrzegania i kierowania, znajdujący się w wyposażeniu US Air Force – E-3G AWACS Block 40/45. Jego bojowy debiut nastąpił po ponad 12 latach rozwoju, produkcji i prób wyposażenia (Pierwszy zmodernizowany francuski AWACS, 2014-07-22).

Modernizacja E-3 Block 30/35 do nowej konfiguracji jest najbardziej kompleksowym przedsięwzięciem w 38-letniej historii AWACS-a. Jej koszt szacowany jest na 2,7 mld USD. Prace polegały na wymianie wyposażenia analogowego na urządzenia cyfrowe. Ich realizacją zajmuje się Oklahoma City Air Logistics Complex.

Do tej pory modernizację przeszło 9 E-3 znajdujących się na stanie US Air Force. Co roku do wersji Block 40/45 unowocześnionych ma być 5 AWACS-ów. Razem z samolotami dostarczono także nowe mobilne stacje służące do odbioru, przetwarzania i przesyłania danych, zarejestrowanych przez E-3G podczas misji obserwacji i śledzenia nieprzyjaciela oraz kierowania i dowodzenia jednostkami sojuszniczymi.

Początkowo zamierzano unowocześnić 31 AWACS-ów, ale ostatecznie postanowiono, że 7 z nich zostanie spisanych ze stanu do roku budżetowego 2019, co pozwoli na zmniejszenie kosztów przedsięwzięcia i uniknięcie problemów z częściami zamiennymi, które nie są już produkowane.

Obecnie na stanie 552nd Air Control Wing z bazy Tinker w Oklahomie znajduje się 27 E-3. Dwa kolejne stacjonują w bazie Kadena w Japonii, a dwa inne operują nad zachodnim wybrzeżem USA i Kanady z bazy Elemendorf-Richardson na Alasce.

E-3G wysłany do południowo-zachodniej Azji będzie najprawdopodobniej koordynował działania wojsk lotniczych państw koalicji zwalczającej islamistów na terenie Iraku i Syrii, a także kontrolował ruch samolotów wojskowych nad terytorium drugiego z wymienionych państw (Rosyjskie bombowce nad Syrią, 2015-11-19).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.