Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Negocjacje w sprawie Caracali

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 04 grudnia 2015

W Sejmie dyskutowano na temat postępu negocjacji z Airbus Helicopters w sprawie zakupu śmigłowców wielozadaniowych H225M Caracal dla SZ RP.

Zdjęcie: Bartosz Głowacki

Nowe kierownictwo Ministerstwa Obrony Narodowej przeprowadza obecnie weryfikację kontraktów dotyczących zakupu śmigłowców wielozadaniowych H225M Caracal (na zdjęciu) i systemu obrony powietrznej średniego zasięgu (kryptonim Wisła, Zespół ds. offsetu w programie Wisła, 2015-10-29). Jak poinformował minister ON Antoni Macierewicz ostateczne rozstrzygnięcie przetargu na śmigłowce uzależnione jest od pozytywnego zakończenia negocjacji offsetowych (Wojskowe deklaracje PiS, 2015-10-15).

W trakcie debaty sejmowej poseł Leszek Ruszczyk (PO) zadał pytanie o stan faktyczny procesu negocjacji tego kontraktu i na jakim etapie jest przetarg? Poseł chciał się dowiedzieć także, czy w negocjacjach offsetowych polski rząd stawia sprawę wywiązania się przez Airbusa z deklaracji dotyczących nowych miejsc pracy, w tym w Radomiu i na kiedy przewidziano finalizację negocjacji i podpisanie umowy na dostawę śmigłowców [dla SZ RP].

Według wiceministra ON Bartosza Kownackiego na etapie wcześniejszych negocjacji można było zakończyć ten przetarg i (…) oferta wybrana do dalszych negocjacji zawierała szereg uchybień. Jednak w chwili obecnej toczą się takie negocjacje i prowadzi je Ministerstwo Rozwoju.

W projekcie zobowiązań offsetowych (…) nie był umieszczony Radom. (…). Te propozycje, o których pan myśli (…) to są swobodne deklaracje Airbus Helicopters, one mogą powstać, mogą nie powstać, to zależy od dobrej woli tej firmy i nieważne, jak zakończą się te negocjacje, one nigdy nie powstaną, bo jeszcze raz podkreślam: pański rząd wtedy, kiedy był ku temu czas, nie zagwarantował tego, ażeby Radom miał jakieś korzyści formalne z tego przetargu – stwierdził wiceminister Kownacki.

Na wypowiedzi wiceministra zareagował prezes Airbus Helicopters Guillaume Faury, który stwierdził: W imieniu Airbus Group i Airbus Helicopters chciałbym potwierdzić, że jesteśmy gotowi tak szybko jak to możliwe ruszyć z rozmowami z Ministerstwem Rozwoju dotyczącymi naszej kompleksowej oferty dla polskiej gospodarki. To dla nas ważne, aby wyjaśnić, przedyskutować i, jeśli to konieczne, dostosować szczegóły naszej oferty, aby odpowiedzieć na potrzeby przemysłu lotniczego i obronnego w Polsce.

Jestem przekonany, że poprzez oficjalny proces negocjacji, będziemy w stanie skutecznie rozwiać obawy, które zostały podniesione. Nasze zaangażowanie pozostaje absolutnie bez zmian w kwestii rozwoju działalności przemysłowej w miastach, które wymieniliśmy do tej pory: w Radomiu, Dęblinie i Łodzi – dodał Guillaume Faury (Turbomeca zwiększa zakres współpracy, 2015-10-22).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.