Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Litewskie Dauphiny rozpoczęły misje SAR

Lotnictwo wojskowe, 18 stycznia 2016

Śmigłowce AS365 N3+ należące do wojsk lotniczych Litwy rozpoczęły misje poszukiwawczo-ratownicze (SAR).

Litewskie AS365 N3+ rozpoczęły misje SAR 11 stycznia. Śmigłowce operują z baz w Kownie i Nemirsecie / Zdjęcie: Patrick Penna, Airbus Helicopters

W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Obrony i Siły Zbrojne Litwy świętowały rozpoczęcie służby śmigłowców Airbus Helicopters AS365 N3+ Dauphin. Karines Oro Pajegos (KOP, wojska lotnicze Litwy) zamówiły 3 wiropłaty tego typu, w październiku 2013, za ok. 52 mln euro, wraz ze szkoleniem personelu, częściami zamiennymi. Producent zapewnił też 3-letnią gwarancję i zobowiązał się do utrzymania wskaźnika zdolności do wykonania lotu wynoszącego 80%. Zakup jednego AS365 N3+ został sfinansowany z funduszy Unii Europejskiej, a dwóch pozostałych – resortu obrony Litwy.

Po dostarczeniu dwóch pierwszych śmigłowców w czerwcu i wrześniu 2015 (Pierwszy Dauphin już na Litwie, 2015-06-05), piloci, ratownicy i technicy KOP byli gotowi do przejścia programu szkolenia, w tym lotów w kompleksowym symulatorze. Siły Zbrojne Litwy odebrały trzeci i ostatni AS365 N3+ w grudniu 2015. Wiropłaty rozpoczęły misje SAR 11 stycznia br., operując z baz w Kownie i Nemirsecie.

Zakup AS365 N3+ to jeden z elementów modernizacji naszej floty. Śmigłowce te wylatały już ponad 200 godzin w trakcie szkolenia pilotów, w tym w misjach poszukiwawczo-ratowniczych. Nowoczesne zdolności tych śmigłowców pozwalają nam na wykonywanie różnego rodzaju misji poszukiwawczo-ratowniczych, którym musimy sprostać – powiedział płk Audronis Navickas, Dowódca KOP.

Litewskie AS365 N3+ są wyposażone w głowicę FLIR, radar, reflektor poszukiwawczy, głośniki, wciągarkę i nosze, a także 4-osiowy automatycznego pilota z trybami działania SAR. Na mocy umowy KOP z Ministerstwem Środowiska w ciągu pierwszych 5 lat eksploatacji Dauphiny będą rocznie wylatywały co najmniej 75 h w ramach akcji obserwacji terenu kraju.

Oprócz tego śmigłowce będą wykonywały misje poszukiwawczo-ratownicze na lądzie i na morzu, także dla potrzeb kontyngentów stacjonujących na Litwie w ramach Baltic Air Policing (Przekazanie obowiązków BAP, 2016-01-08). Inne zadania, którymi zajmą się litewskie AS365N3+ to zwalczanie pożarów, przewóz chorych i organów do transplantacji, a także niesienie pomocy ludności w przypadku klęsk żywiołowych. Nowe śmigłowce zastąpiły w służbie Mi-8T.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.