Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Amerykańsko-indyjskie patrole bojowe

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 11 lutego 2016

USA i Indie rozważają organizację wspólnych patroli bojowych na wodach Oceanu Indyjskiego i Morza Południowochińskiego.

USA chcą, aby w ciągu roku w morze wyszedł pierwszy amerykańsko-indyjski zespół okrętów, odpowiedzialny za patrolowanie lokalnych akwenów / Zdjęcie: USN

Władze obu państw chcą zacieśnić współpracę wojskową w regionie. Jednym z elementów tych działań ma być organizacja wspólnych patroli bojowych na akwenach, które mają kluczowe znaczenie dla lokalnego układu sił. Amerykańskie i indyjskie okręty miałyby stacjonować na Oceanie Indyjskim, w tym m.in. w pobliżu archipelagu Andamanów i Nikobarów, a także strategicznie ważnej Cieśniny Malakka (P-8I na Andamanach, 2016-01-19).

W planach jest też prowadzenie operacji wojskowych na wodach Morza Południowochińskiego. W ostatnich latach akwen ten stał się przedmiotem zażartych sporów polityczno-wojskowych między ChRL a innymi państwami regionu. Pekin rości sobie prawo do kontroli większości wysp archipelagów Spratly i Paracelskiego, przez co wszedł w spór z władzami Indonezji, Malezji, Wietnamu i Republiki Chińskiej (Prowokacje na M. Południowochińskim, 2016-01-08).

USA, które oficjalnie nie chcą mieszać się do regionalnej rywalizacji, wspierają mniejsze państwa basenu Morza Południowochińskiego. Waszyngton obawia się, że realizacja celów nowej, ekspansywnej polityki władz w Pekinie nie tylko podważy pozycję amerykańskiej floty w tej części Azji. Będzie też stanowiła zagrożenie dla swobody żeglugi, która ma kluczowe znaczenie dla międzynarodowej wymiany handlowej. Oblicza się, że wartość towarów transportowanych co roku lokalnymi szlakami żeglugowymi, wynosi ok. 5 bln USD (19,6 bln zł).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.