Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Masy testowe LISA Pathfinder uwolnione

Astronautyka, 23 lutego 2016

Operatorzy satelitów z ESA, wspierani przez inżynierów z ADS, pomyślnie uwolnili dwie masy testowe wewnątrz przyrządu badawczego sondy LISA Pathfinder.

Masy testowe znajdujące się wewnątrz przyrządu badawczego sondy LISA Pathfinder / Zdjęcie: Airbus Defence and Space

LISA Pathfinder, sonda zbudowana przez Airbus Defence and Space osiągnęła kolejny etap na drodze do umożliwienia operacji naukowych (LISA w drodze do punktu L1, 2015-12-03). Jej celem jest demonstracja działania technologii wykrywania fal grawitacyjnych, opracowanej przez Europejską Agencję Kosmiczną. Operatorzy satelitów z ESA, wspierani przez inżynierów z Airbus Defence and Space, pomyślnie uwolnili dwie masy testowe (które nazwano Jake i Elwood), znajdujące się wewnątrz przyrządu badawczego znajdującego się na pokładzie sondy.

Mający masę ok. 150 kg tzw. Pakiet Technologiczny LISA (LTP) zawiera laserowe interferometry dokonujące pomiaru zmian odległości między dwoma precyzyjnie skonstruowanymi masami testowymi, wykonanymi ze złota/platyny, z których każda ma masę 1,96 kg. Interferometry mierzą także zmiany odległości mas testowych od sondy. Laserowe interferometry mierzą względną pozycję oraz orientację mas, oddalonych od siebie o 40 cm, z dokładnością do mniej niż jednej milionowej części średnicy ludzkiego włosa, tzn. mniej niż 0,01 nm.

Masy testowe, znajdujące się obecnie na orbicie wokół punktu Lagrange'a L1, 1,5 mln km Ziemi, zostały uwolnione z mechanizmu służącego do ich chwytania, pozycjonowania i zwalniania. Są utrzymywane w odpowiedniej pozycji przez słabe pole elektrostatyczne, którym można precyzyjnie sterować. W kolejnych tygodniach układ sterowania sondy, który również został opracowany przez Airbus Defence and Space, zmniejszy siłę elektrostatyczną działającą na masy testowe, czego kulminacją będzie przejście w tryb badawczy, w którym na jedną z mas testowych nie będzie wywierana żadna siła wzdłuż osi łączącej obie masy. Następnie sonda zostanie zmuszona do podążania za wolną od obciążeń masą testową.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.