Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

11 mln na cele powietrzne

Przemysł zbrojeniowy, Lotnictwo wojskowe, Wojska lądowe, 27 lutego 2016

6. Wojskowy Oddział Gospodarczy z Ustki zawarł 3-letnią umowę z mieleckim Eurotechem na zabezpieczenie szkolenia z udziałem celów powietrznych w strzelaniach przeciwlotniczych.

Eurotech jest producentem systemu Vermin z imitatorami celu powietrznego MJ-7 Szogun o długotrwałości lotu 1 h, poruszających się od 100-250 km/h, o skutecznej powierzchni odbicia radiolokacyjnego powyżej 1 m2. MJ-7 startuje klasycznie lub z wyrzutni i może wykonać lot autonomiczny według zaprogramowanej trasy. W skład systemu Szogun wchodzą imitatory, naziemna stacja kontroli misji (nadzorująca do 6 celów) i wyrzutnia z napędem pneumatycznym / Zdjęcie: Eurotech

Usługa o wartości 10.960.119,18 mln zł (bez VAT), ma zapewnić w latach 2016-2018 symulację działania środków napadu powietrznego podczas szkoleń przeciwlotniczych zestawów rakietowych i artyleryjskich. Ma być to zrealizowane przez wykonanie lotów imitatorów celów powietrznych MJ-7 Szogun wchodzących w skład systemu Varmin produkowanego przez mieleckie przedsiębiorstwo Eurotech (Szogun nad Wickiem, 2009-07-02; Defendery wręczone, 2009-09-03). Same cele latające mają poruszać się po trasach z parametrami i profilem lotu zgodnym z programem nalotu zaprojektowanym przez szefa Zarządu Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwrakietowej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Szkolenie i symulacja w zakresie samolotów, rakiet (pocisków rakietowych) i statków kosmicznych ma objąć po 140 lotów MJ-7 w każdym roku obowiązywania umowy. Z tego rocznie 26 imitatorów ma być zniszczonych w wyniku oddziaływania ogniowego. Łącznie, w ramach usługi, zamówiono 420 lotów i 72 MJ-7 Szogun.

W 2016 zabezpieczenie szkolenia pododdziałów obrony przeciwlotniczej, związane z przygotowaniem imitatorów celów powietrznych, ma być w Centrum Szkolenia Sił Powietrznych (CSSP) w Ustce wykonane trzy razy: od 1 do 17 marca (13 dni roboczych), od 10 maja do 29 czerwca (36 dni) i od 4 do 27 października (18 dni). W ramach pierwszego szkolenia ma odbyć się do 25 wylotów, z czego zestawy przeciwlotnicze mają mieć możliwość zniszczenia czterech MJ-7.

Eurotech ma zapewnić gotowość do realizacji misji z jednoczesnym udziałem 4 Szogunów. Same cele powietrzne mają mieć sygnatury w paśmie: radiolokacyjnym (L, S, C, X, KU) powyżej 0,5 m2; podczerwieni w postaci smugacza lub flary (umieszczonych na celu i na holu); widzialnym w postaci rękawa (czas przygotowania do pasma nie może być dłuższy, niż 5 godzin). W ramach drugiego szkolenia, wojsko chce zapewnienia do 90 wylotów, możliwość zniszczenia do 18 imitatorów – mających sygnatury radiolokacyjne i na poczerwień. W trzecim szkoleniu, warunki są identyczne jak w pierwszym.

Zgodnie z wymaganiami, dostarczone imitatory celów powietrznych MJ-7 Szogun muszą mieć wbudowane układy zabezpieczające przed niekontrolowanym kontynuowaniem lotu poza wyznaczony rejon. Obejmuje to przypadki utraty sygnału GPS, samoistnego uszkodzenia płatowca, elementów sterowania lub aparatury pokładowej, utraty kontroli nad lotem przez operatora, a także uszkodzenia celu powietrznego w wyniku oddziaływania zestawów przeciwlotniczych w stopniu uniemożliwiającym jego kontrolowany lot. Układy zabezpieczające powinny doprowadzić do sprowadzenia i wylądowania imitatora w rejonie startu lub lądowania awaryjnego w odległości nie większej, niż 2 km od punktu utraty kontroli.

Sam imitator celu powietrznego musi realizować zadania nad lądem i wodą o każdej porze dnia i nocy, w warunkach atmosferycznych nie gorszych niż: prędkość wiatru do 20 m/s (bez obfitych opadów atmosferycznych lub zjawisk powodujących oblodzenie płatowca i aparatury nawigacyjnej); w temperaturach powietrza w miejscu startu od 0 do +50 oC; ograniczenia widoczności, umożliwiające obserwację płatowca na wysokości, co najmniej 100 m powyżej miejsca startu. Cel powietrzny ma poruszać się z prędkością nie mniejszą niż 60 m/s, latać na wysokości 30-2500 m, przebywać w powietrzu nie krócej, niż 60 minut i realizować zadania w promieniu 30 lub więcej kilometrów od miejsca startu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.