Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Szeremietiew uniewinniony

Strategia i polityka, 26 października 2008

Zakończył się proces byłego wiceministra obrony narodowej Romualda Szeremietiewa. Został on uniewinniony zod zarzutu korupcji.

Wiceminister obrony narodowej w rządzie Jerzego Buzka, Romuald Szeremietiew oskarżony był o przekroczenie uprawnień, działanie na szkodę interesu publicznego i korupcję. Śledztwo w sprawie korupcji w resorcie obrony prokuratura wszczęła w 2001 po publikacjach dziennika Rzeczpospolita. Poinformował on, że Zbigniew Farmus, najbliższy współpracownik Szeremietiewa, posiadający poza polskim obywatelstwo kanadyjskie, w imieniu swego szefa próbował wymusić 100 tysięcy dolarów łapówki od przedsiębiorstwa uczestniczącej w przetargu na haubicę dla polskiej armii.

1 lipca 2001 premier Jerzy Buzek odwołał wiceministra Szeremietiewa, który był w MON odpowiedzialny za zakupy uzbrojenia i wyposażenia - stał m.in. na czele komisji przetargowej, która miała wybrać samolot wielozadaniowy dla polskiego lotnictwa (według nieoficjalnych informacji, to walka o kontrolę nad tym przetargiem była kluczową przyczyną ówczesnych wydarzeń). Tego dnia Zbigniew Farmus został zatrzymany przez funkcjonariuszy Urzędu Ochrony Państwa w spektakularnej akcji, z użyciem śmigłowca, na promie płynącym do Szwecji (media informowały, że była to próba ucieczki, sam Farmus twierdził, że płynął na spotkanie z córką).

W grudniu 2006 Farmus został uznany przez sąd za winnego ujawniania kontrahentom resortu tajnych informacji z przetargów - za co skazano go na 2,5 roku więzienia. Na poczet kary sąd zaliczył czas pobytu w areszcie. Jednocześnie sąd uniewinnił Zbigniewa Farmusa od wszystkich zarzutów mówiących o żądaniu łapówek w kwocie 150 tys. dolarów i przyjęcia łapówki w wysokości 20 tys. zł.

W toczącym się od 2005 procesie karnym prokuratura zarzucała Romualdowi Szeremietiewowi m.in., że za łapówkę w postaci możliwości nabycia samochodu Lancia za kwotę mniejszą niż rynkowa, zmienił kryteria przetargu na zakup samochodów dla MON, aby jego zwycięzcą został Fiat Auto Poland. Sąd Rejonowy dla Warszawy - Śródmieście, przed którym toczył się proces, skazał Szeremietiewa jedynie na karę grzywny w wysokości 3 tys. zł za bezprawne dopuszczenie Zbigniewa Farmusa do dokumentów MON objętych tajemnicą państwową.

Dotąd nie została wyjaśniona rola w doprowadzeniu do patologicznej sytuacji w MON, posiadającego różne obywatelstwa syna Zbigniewa Farmusa, Miłosza, również pracującego w resorcie.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.