Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Tekever z pomocą ginącym gatunkom

Lotnictwo cywilne, 08 marca 2016

Portugalskie przedsiębiorstwo Tekever proponuje użycie swoich bezzałogowców do przeciwdziałania pladze kłusownictwa.

AR3 Net Ray jest jednym z pary bsl służących do ochrony gatunków zwierząt zagrożonych wyginięciem / Zdjęcie: Tekever

Portugalczycy oferują użycie produkowanych przez nich bezzałogowych statków latających nie tylko do przeciwdziałania kłusownictwu, ale także do obserwacji gatunków fauny zagrożonych wyginięciem (Bsl przeciw kłusownikom, 2013-01-03). Jak mówi Ricardo Mendes, prezes Tekever, produkowane przez nas bsl mogą być doskonałym środkiem ochrony dzikich zwierząt. Większość używanych obecnie bezzałogowców polega na łączności GSM, która często nie jest dostępna w odległych zakątkach kuli ziemskiej, gdzie żyją zagrożone gatunki. Nasze bezzałogowce wyposażone są w urządzenia rejestrujące sygnały emitowane przez nadajniki, jakie mają zwierzęta i dodatkowo obserwują je za pomocą urządzeń optoelektronicznych, co pozwala strażnikom na szybką interwencję.

Propozycja Tekever oparta jest na 2 samolotach bezzałogowych. Mniejszy – AR4 Light Ray – ma długotrwałość lotu wynoszącą 2 h i zasięg 20 km. Jego zadaniem jest wykrycie i śledzenie zwierzęcia podczas misji wymagających szybkiego działania.

Drugi bsl to AR3 Net Ray, służący do obserwacji większych obszarów. Ma on rozpiętość 3,2 m i długość 1,4 m. Masa własna bezzałogowca to 14 kg, a maksymalna masa do startu – 22 kg. AR3 może utrzymywać się w powietrzu do 10 h, a jego zasięg operacyjny wynosi 120 km. Prędkość przelotowa Net Raya to 120 km/h. Bsl startuje z katapulty i ląduje ze spadochronem lub jest chwytany w specjalną siatkę. Misje mogą być wykonywane autonomicznie lub nadzorowane przez operatora.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.