Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Historyczna umowa na MSBS-R

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 23 marca 2016

Dzisiaj na terenie radomskiej Fabryki Broni podpisano pierwszą umowę na dostawy karabinków rodziny MSBS-5,56 dla Wojska Polskiego. Najpierw do armii trafią odmiany paradne MSBS-R.

23 marca 2016 zapisze się w annałach historii broni strzeleckiej jako data formalnego przyjęcia do uzbrojenia MSBS-R - pierwszego z karabinków należących do Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 mm (MSBS-5,56)

23 marca 2016 zapisze się w annałach historii broni strzeleckiej jako data formalnego przyjęcia do uzbrojenia pierwszego z karabinków należących do Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 mm (MSBS-5,56). Dzisiaj w Radomiu pułkownik Marek Chojnacki – szef Szefostwa Uzbrojenia Inspektoratu Uzbrojenia podpisał z Łucznikiem, reprezentowanym przez Edwarda Migala – prezesa zarządu Fabryki Broni, umowę o wartości 1,65 mln zł na dostawę pierwszej partii 150 ceremonialnych karabinków powtarzalnych MSBS-R (Reprezentacyjne MSBS-R dla WP, 2016-03-19).

– Zapisana została kolejna karta w dziejach polskiej branży zbrojeniowej. Podpisanie umowy ma szczególne znaczenie, bowiem pierwszy raz w historii Wojska Polskiego Batalion Reprezentacyjny będzie wyposażony w broń polskiej konstrukcji.  – powiedział podczas ceremonii prezes Edward Migal.

Na podpisanie umowy na dostawy pierwszych karabinków wchodzących w skład Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 mm zostali zaproszeni m.in. prorektor ds. wojskowych Wojskowej Akademii Technicznej, Bartłomiej Misiewicz szef gabinetu politycznego MON i zastępca dowódcy Garnizonu Warszawa pułkownik Andrzej Śmietana, przedstawiciele WAT i Fabryki Broni

Nowa broń ma zostać przekazana w ręce żołnierzy kompanii reprezentacyjnej Garnizonu Warszawa do 30 czerwca. Dzięki temu będzie po raz pierwszy zaprezentowana publicznie podczas zaplanowanych na 3 maja uroczystości związanych z obchodami uchwalenia pierwszej konstytucji Polski. Karabinki MSBS-R o numerach seryjnych zaczynających się od liter MR mają być też wykorzystywane podczas ceremoniałów związanych z szczytem NATO, który ma odbyć się w Warszawie 8-9 lipca 2016.

Batalion Reprezentacyjny Wojska Polskiego (BRWP) używa obecnie wysłużonych radzieckich 7,62-mm karabinków samopowtarzalnych wz. 1945 ksS (tak w polskiej nomenklaturze określany jest karabinek samopowtarzalny Simonowa; często też używa się oryginalnej nazwy rosyjskiej SKS). Trafiły one do jednostki w latach 1960. i zastąpiły samopowtarzalne karabiny wz. 1940 SWT, wykorzystywane w roli broni ceremonialnej (wcześniej stosowano też powtarzalne karabiny wz. 1891/30 i karabinki wz. 1944).

Edward Migal prezes zarządu Fabryki Broni, podpisał z pułkownikiem Markiem Chojanckim szefem Szefostwa Uzbrojenia Inspektoratu Uzbrojenia umowę o wartości 1,65 mln zł na dostawę pierwszej partii 150 ceremonialnych karabinków powtarzalnych MSBS-R

W 2012 rozpoczęło się postępowanie na dostawy 500 nowych ksS dla BRWP. Jednak z różnych powodów postępowanie anulowano i ostatecznie zdecydowano się na opracowanie wraz z Fabryką Broni rodzimego następcy Simonowa do amunicji 5,56 mm x 45 na bazie modułowego karabinka MSBS-5,56 (MSBS-5,56 z Tytanem lub bez, 2016-01-30). Ten ostatni powstał w ścisłej współpracy z Wojskową Akademią Techniczną (WAT).

 – Mamy coraz większe problemy z coraz starszymi ksS, słyszeliśmy też wiele głosów sugerujących, że mamy zastąpić tę konstrukcję. Całkowite zapotrzebowanie trzech kompanii reprezentacyjnych na nową broń szacowane jest na 450 nowych karabinków. – powiedział RAPORT-wto zastępca dowódcy Garnizonu Warszawa pułkownik Andrzej Śmietana.

Pierwszy raz odmianę paradną pokazano w 2014. Od tego czasu wiele komponentów broni uległo zmianie. Obecna umowa obejmuje jedynie dostawy 150 MSBS-R, w przyszłości planowane są dalsze zamówienia tej broni. Dzięki modułowej konstrukcji MSBS-5,56 bazowy karabinek można było szybko dostosować do bardzo specyficznych potrzeb kompanii reprezentacyjnych. Przede wszystkim MSBS-R jest bronią powtarzalną, w której przeładowanie następuje ręcznie po każdym strzale.

Karabinek powtarzalny MSBS-R dostosowany jest do strzelania amunicją ślepą 5,56 mm x 45. Broń zasilana jest z 10-nabojowych magazynków. Długość całkowita z bagnetem i bez to 1145/990 mm, masa 3,95 kg (celowo starano się zbliżyć ją do dotychczas używanych ksS) / Zdjęcia: Jarosław Lis

W porównaniu z standardowym MSBS-5,56 odmiana ceremonialna ma lufę długości 508 mm z komorą nabojową dostosowaną tylko do 5,56-mm amunicji ślepej, komorę spustową z mechanizmem spustowym do ognia pojedynczego. MSBS-R ma wydłużone łoże, wzmocnioną, stałą kolbę zakończoną stalową stopką, jak też dekoracyjne mechaniczne przyrządy celownicze o niewielkiej masie i profilu. Celowo starano się zachować wymiary i skład wcześniejszego ksS, aby ułatwić żołnierzom przystosowanie do nowej konstrukcji.

Należy pamiętać, że sercem broni jest niezmieniona komora zamkowa. Po wymianie lufy na dostosowaną do strzelania amunicją bojową, uzyskiwana jest sprawna broń do naboju 5,56 mm x 45 NATO. Dodatkowa wymiana kolby, łoża i komory spustowej, wraz z wprowadzeniem standardowego, obustronnego napinacza, całkowicie zmienia MSBS-R w wersję standardową MSBS-5,56.

Karabinek ceremonialny zasilany jest z 10-nabojowych magazynków pudełkowych standardu M16 (w pierwszej partii będą to magazynki produkcji izraelskiej, później – rodzime). MSBS-R kompletowany jest z pasem nośnym i bagnetem z polerowanym ostrzem ze stali nierdzewnej. Na lufie skrócono przycisk zwalniania bagnetu, aby tego ostatniego nie dało się go przypadkowo zaczepić i wypiąć podczas wykonywania chwytów musztry paradnej. Pod przyciskiem, na lufie ulokowany został metalowy dysk. Karabinek ma wydłużoną i poszerzoną rękojeść napinania, w kształcie litery S i jednostronny przełącznik bezpiecznika.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.