Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

DIMDEX 2016: Lockheed Martin o Wiśle

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 01 kwietnia 2016

Przedstawiciele Lockheed Martina potwierdzili wznowienie rozmów z polskim rządem w sprawie sprzedaży systemu przeciwlotniczego / przeciwrakietowego średniego zasięgu w ramach programu Wisła.

Przedstawiciele Lockheed Martina są przekonani, że duża wartość bojowa wciąż rozwijanego systemu MEADS, połączona z atrakcyjną propozycją współpracy przemysłowej i dobrze przemyślaną umową offsetową, okażą się wystarczające, aby przekonać Warszawę do wyboru oferty amerykańsko-niemiecko-włoskiego konsorcjum / Zdjęcie: MEADS International

Podczas zakończonych wczoraj katarskich targów DIMDEX przedstawiciele Lockheed Martina udzielili RAPORT-wto komentarza na temat udziału konsorcjum MEADS International w przetargu na dostawę Polsce systemu obrony powietrznej średniego zasięgu (kryptonim Wisła). Richard H. Edwards, dyrektor wykonawczy i wiceprezes amerykańskiego koncernu z zadowoleniem przyjął decyzję nowych polskich władz o ponownym rozpatrzeniu oferty przygotowanej przez Lockheed Martina i współpracujące z nią spółki MBDA z Niemiec i Włoch.

W rozmowie z RAPORT-wto Edwards poinformował, że przedstawiciele Lockheed Martina dwukrotnie spotkali się z nowym kierownictwem polskiego resortu obrony. W trakcie rozmów potwierdzono, że przedstawiona poprzedniemu rządowi oferta handlowa jest wciąż aktualna (Zespół ds. offsetu w programie Wisła, 2015-10-29). Jej głównym założeniem ma być duży udział polskiego przemysłu w ewentualnej realizacji kontraktu. Wkład rodzimego sektora zbrojeniowego w budowę systemu obrony powietrznej opartego na projekcie MEADS ma wynosić 40%.

Podkreślono również, że zakup systemu MEADS może być dużą szansą polskiego przemysłu obronnego na nawiązanie stałej współpracy z amerykańskim koncernem, a także wspomnianymi spółkami MBDA. Polscy partnerzy mogliby wziąć udział zarówno w dalszych pracach rozwojowych, w tym udoskonaleniu funkcjonowania wyrzutni pocisków rakietowych PAC-3 MSE (Missile Segment Enhancement, Udany test PAC-3 MSE, 2016-03-18), a także systemu zarządzania walką (BMS), a w przyszłości także produkcji konkretnych elementów MEADS dla klientów eksportowych.

Zasugerowano również możliwość włączenia polskich producentów w dostawę elementów systemu zakupionego w 2015 przez Niemcy (Decyzje w sprawie MEADS dla Niemiec, 2015-06-29). Jak wiadomo Bundeswehra chce nabyć 8-10 zestawów MEADS. Według Lockheed Martina w br. powinny zakończyć się negocjacje cenowe z Berlinem, których zwieńczeniem będzie podpisanie kontraktu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.