Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Czeskie moździerze dla komandosów

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 07 maja 2016

Wojska Specjalne i Aeromobilne kupiły kolejną partię czeskich 60-mm moździerzy LRM vz. 99 ANTOS. Ich pierwszym użytkownikiem w Polsce był GROM.

Polska jest trzecim - po armii Republiki Czeskiej i Jordanii użytkownikiem 60-mm lekkiego moździerza LRM vz. 99 ANTOS. Broń ma masę 5,3 kg, która może zostać zmniejszona o 0,4 kg, gdy celownik cieczowy zostanie zastąpiony mechanicznym

Wartość podpisanej umowy wynosi 5.019.998,48 PLN (z 23% VAT), zamawiającym była Jednostka Wojskowa Nil. Nie oznacza to jednak, że trafią one jedynie do tej formacji. Nil pełni funkcję realizatora zadania rzeczowego, ale zakupione konstrukcje trafią także dla innych oddziałów. Zakupy LRM vz. 99 zostały ujęte w Planie modernizacji technicznych SZ RP w latach 2016-2022.

Za dostawy moździerzy odpowiedzialna jest katowicka spółka Works11. Przy zakupie wykorzystano procedurę negocjacyjną bez publikacji ogłoszenia o zamówieniu. Uzasadnieniem była możliwość realizacji dostaw tylko przez określonego oferenta, ze względu na ochronę jego praw wyłącznych. Works11 jest jedynym przedstawicielem czeskiego przedsiębiorstwa Excalibur Army, mającym wyłączność na dostawy LRM vz. 99.

Cieczowy celownik moździerza ANTOS, z niebieskim płynem wskaźnikowym. Ma dwie skale: po lewej do strzelania z ładunkiem zasadniczym, po prawej z pełnym ładunkiem dodatkowym / Zdjęcia: Remigiusz Wilk

60-mm moździerz LRM (Lehky Rucni Minomet) vz. 99 ANTOS ma niecodzienny wygląd. Składa się z 650-mm aluminiowej lufy pokrytej kilkuczęściową osłoną z czarnego tworzywa sztucznego, z którego wykonano również chwyt transportowy mieszczący spust i blokadę spustu. Długość całkowita moździerza to 905 mm. Czeska konstrukcja ma celownik cieczowy, który umożliwia bardzo proste i szybkie posługiwanie się bronią. Ma on dwie skale: do strzelania granatem z ładunkiem podstawowym i pełnym. ANTOS może być mocowany na niewielkiej płycie oporowej lub na jarzmie kulowym. To ostatnie służy do montażu LRM vz. 99 na pojeździe.

W dolnej moździerza jest dźwignia napinania iglicy i trójpołożeniowy przełącznik trybu ognia. W położeniu S (Safe) iglica jest ukryta, choć można ją napiąć i zwolnić ją za pomocą spustu, w pozycji T (Trigger) wrzucony do lufy pocisk jest wystrzeliwany dopiero po naciśnięciu spustu. Dzięki temu ANTOS może być obsługiwany przez jedną osobę, ten tryb pozwala też na precyzyjne celowania. W położeniu A (Autotrigger) iglica jest wysunięta, co umożliwia grawitacyjne odpalenie wrzuconego do lufy granatu, gdy znajdująca się na jego dnie spłonka zostanie nakłuta. Tryby ten wykorzystywany jest przy strzelaniu w dwuosobowym zespole. Pozwala na prowadzenie szybkiego ognia, na przykład z wykorzystaniem amunicji oświetlającej lub dymnej.

Dostarczone 60-mm moździerze LRM vz. 99 ANTOS mają zapewnić właściwe wyposażenie jednostek Wojsk Specjalnych i Aeromobilnych w uniwersalną broń wsparcia (Termobaryczny GROM, 2010-12-24). Ten rodzaj wojsk wykonuje zadania w specyficznych okolicznościach i uwarunkowaniach oraz w różnych szerokościach geograficznych. Konsekwencją jest konieczność zaopatrzenia żołnierzy w niezawodny i bezpieczny w użytkowaniu sprzęt, który na etapie wdrażania był poddany szeregowi badań. ANTOS spełnia wymagania, a ponadto sprawdza się w praktycznym użytkowaniu. Parametry techniczne moździerza umożliwiają jego wykorzystanie w operacjach specjalnych w różnych środowiskach i zakresach temperatur. Zakup i dostawa LRM vz. 99 zapewni unifikację sprzętu, umożliwiającą zachowanie kompatybilności z dotychczas stosowanym uzbrojeniem oraz współdziałanie jednostek Wojsk Specjalnych i Aeromobilnych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2018 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.