Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Holandia odebrała ostatni śmigłowiec NH90

Lotnictwo wojskowe, Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 15 czerwca 2016

Siły zbrojne Holandii odebrały ostatni śmigłowiec wielozadaniowy NH90.

Holenderskie siły zbrojne odebrały ostatni z 20 śmigłowców wielozadaniowych NH90 / Zdjęcie: MO Holandii

We włoskich zakładach Wenecja-Tessera, wybudowanych specjalnie dla potrzeb montażu NH90, zorganizowano ceremonię odbioru ostatniego śmigłowca wielozadaniowego NH90, zamówionego przez siły zbrojne Holandii. W uroczystości przekazania wiropłata udział wzięli przedstawiciele holenderskiego ministerstwa obrony i pracownicy producenta, spółki NHIndustries.

Śmigłowiec w wersji morskiej NH90 NFH (NATO Frigate Helicopter) odleciał następnie do bazy lotnictwa Koninklijke Marine (marynarki wojennej HolandiI) w De Kooy pod Den Helder. Na miejscu poddany zostanie serii prób w locie, które potwierdzą jego zdatność do służby.

Siły zbrojne Holandii zamówiły 20 śmigłowców wielozadaniowych NH90, w tym 12 we wspomnianej wersji NFH i 8 wiropłatów w odmianie TNFH (Tactical NATO Frigate Helicopter), które będą służyć do transportu uzbrojenia i wyposażenia na okręty i między bazami wojskowymi. Od 3 lat holenderskie NH90 są eksploatowane podczas misji bojowych prowadzonych przez jednostki Koninklijke Marine u wybrzeży Afryki lub na Morzu Karaibskim (HNLMS Groningen w drodze na Karaiby, 2016-06-07). Biorą udział w operacjach zatrzymania statków i łodzi motorowych, które mogą służyć do przemytu kontrabandy lub niewolników.

W połowie 2014 dowództwo Koninklijke Marine zadecydowało o czasowym wstrzymaniu dostaw NH90. Powodem było wykrycie licznych ognisk korozji w strukturze dwóch wiropłatów, które były wcześniej używane na misjach u wybrzeży Afryki i na Karaibach (Skorodowane holenderskie NH90, 2014-06-30). Holendrzy zgodzili się na odbiór kolejnych wiropłatów dopiero po zawarciu specjalnego porozumienia, w którym NHIndustries zobowiązało się do pokrycia kosztów wdrożenia programu naprawczego (Wznowienie dostaw holenderskich NH90, 2014-12-17).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra