Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rozpoczęcie badań MSBS-5,56

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 09 lipca 2016

Rozpoczęły się badania broni strzeleckiej przeznaczonej dla zaawansowanego indywidualnego systemu walki Tytan: 5,56-mm karabinka MSBS-5,56K i 9-mm pistoletu PR-15.

W Fabryce Broni rozpoczęły się badania wstępne i kwalifikacyjne (państwowe) broni do Tytana, w tym karabinka MSBS-5,56K. Broń jest dostosowana do strzelania amunicją 5,56 mm x 45 zarówno standardu NATO, jak i rodzimą, produkowaną przez Mesko

Jak dowiedział się RAPORT-wto, radomska Fabryka Broni pod nadzorem Wojska Polskiego rozpoczęła długo oczekiwany cykl badań wstępnych i kwalifikacyjnych (państwowych) broni strzeleckiej, rozwijanej w ramach pierwszego etapu programu polskiego żołnierza przyszłości.

Cała procedura ma potrwać około 6-8 miesięcy i obejmuje sprawdzenie pod względem m.in. oddziaływania mgły solnej, wiatru, niskiego ciśnienia czy drgań akustycznych: 9-mm pistoletu samopowtarzalnego PR-15, 5,56-mm karabinka podstawowego MSBS-5,56K, 40-mm granatnika modułowego GP (nowej, bardziej klasycznej konstrukcji, podobnie z lufą odchylaną do ładowania w lewo) i noża-bagnetu.

Łucznik został zmuszony do opracowania własnych, składanych i mocowanych na uniwersalnej szynie przyrządów celowniczych do MSBS-5,56. Wykonano je z metalu i mają postać podstawy muszki i celownika przeziernikowego o dwóch nastawach, do strzelania na dystansie do 200 m / Zdjęcia: Remigiusz Wilk

Co interesujące, badania obejmują broń krótką i długą pierwszej serii produkcyjnej, a nie konstrukcje powstałe wcześniej i zaliczane do serii wdrożeniowej. W Łuczniku wytworzono 50 zestawów części do skompletowania pistoletów PR-15 i 200 zestawów do złożenia karabinków MSBS-5,56 (PD2016: Docelowy MSBS-5,56 w Ostródzie, 2016-06-04), jak też partia noży-bagnetów. Do badań wykorzystywanych jest ok. 30 konstrukcji każdego rodzaju.

W ramach Tytana mają powstać też przekroje MSBS-5,56 oraz modele treningowe (w tym do amunicji barwiącej). W przyszłym roku należy spodziewać się pierwszej realistycznej repliki treningowej MSBS-RRT, w postaci podobnej, jak Beryl-RRT, czyli konstrukcji pneumatycznej, w której powietrze sprężane jest za pomocą tłoka napędzanego elektrycznie (Kolejne Beryle ASG RRT dla WP, 2015-10-20). Taki model wystrzeliwuje niegroźne dla zdrowia pociski kuliste o średnicy 6 mm wykonane z tworzywa sztucznego.

Badanym elementem systemu uzbrojenia jest także nowy nóż-bagnet, o nowatorskiej konstrukcji pochwy i mocowania / Zdjęcie: Jarosław Lis

W kolejnych latach do prób trafią konstrukcje strzeleckie rozwijane w ramach drugiego etapu Tytana. Dotyczy to przede wszystkim subkarabinka MSBS-5,56K w układzie klasycznym i karabinka podstawowego MSBS-5,56B w układzie bezkolbowym.

Przedstawiciele Fabryki Broni poinformowali też, że przedsiębiorstwo zrealizowało też w całości dostawy pierwszej partii 150 karabinków reprezentacyjnych, które noszą zakładową nazwę MSBS-5,56R (warto zwrócić uwagę na zmianę, wcześniej określano je MSBS-R), wraz z bagnetami, skórzanymi pasami nośnymi i ładownicami w kolorze czarnym i białym, do Batalionu Reprezentacyjnego WP (BRWP). Powtarzalna broń trafiła do uzbrojenia jako 5,56-mm karabinek reprezentacyjny, bez dodatkowego wzoru i roku zakończenia badań, ani kryptonimu (Paradny MSBS-R już w BRWP, 2016-05-01). Jak dowiedział się RAPORT-wto, Łucznik liczy na realizację kolejnej, podobnej umowy na dostawy broni paradnej jeszcze w 2016.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.