Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Zmarł Zygmunt Mogiła-Lisowski

09 lipca 2016

Dziś zmarł Zygmunt Mogiła-Lisowski, Wołyniak, żołnierz 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK, działacz opozycyjny w czasach PRL, poseł na Sejm 1. kadencji. Był członkiem Zarządu Agencji Lotniczej Altair.

Zygmunt Mogiła-Lisowski zmarł 9 lipca 2016 po długiej chorobie. Miał blisko 88 lat

Zygmunt Leopold Mogiła-Lisowski urodził się 15 listopada 1928 w Romanówce w powiecie łuckim. W 1943 szczęśliwie uniknął śmierci w rzezi wołyńskiej, w której z rąk Ukraińców zginęło blisko 100 tysięcy Polaków z Kresów. Był żołnierzem 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK. Po wojnie więziony w Lublinie. W 1954 ukończył chemię na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Później kształcił się m.in. na Politechnice Warszawskiej, gdzie ukończył studia podyplomowe dla rzeczoznawców.

W 1991 został wybrany posłem na Sejm I kadencji z list Wyborczej Akcji Katolickiej w okręgu Zamość. Należał do Klubu Parlamentarnego Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego. W 1998, za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za działalność na rzecz pojednania polsko-ukraińskiego, został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Z ramienia AWS ubiegał się o mandat poselski w wyborach w 1997 w województwie lubelskim. W wyborach w 2001 kandydował na senatora w okręgu podwarszawskim z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego, a cztery lata później z poparciem Prawa i Sprawiedliwości w okręgu chełmskim.

W 2006 znalazł się wśród inicjatorów powołania Instytutu Kresowego w Warszawie. Był współzałożycielem i wieloletnim prezesem zarządu Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia. Był także członkiem komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego przed wyborami prezydenckimi w 2010 i w 2015.

W 2011 w uznaniu zasług dla Stolicy Rzeczypospolitej Polskiej uhonorowany został Nagrodą Miasta Stołecznego Warszawy. 9 stycznia 2012 w Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich w Warszawie, podczas uroczystości wręczenia odznaczeń, został uhonorowany Medalem Pro Patria nadanym przez Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny.

Pogrzeb Zygmunta Mogiła-Lisowskiego odbędzie się 19 lipca, o godz. 11, w Katedrze Polowej Wojska Polskiego NMP Królowej Polski, przy ul. Długiej 13/15 w Warszawie.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2018 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.