Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Hołd dla Boelckego

Lotnictwo wojskowe, 29 lipca 2016

Niemieckie wojska lotnicze uhonorowały asa I wojny światowej Oswalda Boelckego. Jest on uważany za ojca taktyki działań myśliwskich.

Niemiecki Eurofighter z wizerunkiem Oswalda Boelckego upamiętnia 125. rocznicę jego urodzin / Zdjęcie: TaktLwG 31

Personel Taktisches Luftwaffengeschwader (skrzydła lotnictwa taktycznego) 31 Boelcke, wchodzącego w skład lotnictwa wojskowego Niemiec postanowił uhonorować swojego patrona (Zmiana kontyngentów BAP, 2016-05-02). W związku z przypadającą w br. jego 125. rocznicą urodzin i 100. rocznicą śmierci jeden z samolotów wielozadaniowych Eurofighter stacjonujących w bazie Nörvenich otrzymał specjalne malowanie i nazwę Spirit of Oswald Boelcke.

Po jednej stronie statecznika pionowego naniesiono portret Oswalda Boelckego, a po drugiej – wizerunek myśliwca Albatros D.II. Na górnej powierzchni kadłuba znajdują się tzw. Dicta Boelcke, czyli zasady walki powietrznej, aktualne do dziś, nadal stosowane przez pilotów myśliwskich.

Oswald Boelcke urodził się 19 maja 1891. W maju 1914 rozpoczął naukę pilotażu, a jesienią tego samego roku rozpoczął loty rozpoznawcze jako pilot, za które został odznaczony Krzyżem Żelaznym. Od kwietnia 1915 służył w eskadrze rozpoznawczej Feldfliegerabteilung 62. 4 lipca 1915 obserwator z załogi Boelckego zestrzelił pierwszy samolot nieprzyjacielski, a on sam zestrzelił samodzielnie pierwszy samolot w walce powietrznej 19 sierpnia 1915.

12 stycznia 1916 Boelcke i Max Immelmann zostali, jako pierwsi lotnicy, odznaczeni Pour le Mérite – najwyższym niemieckim orderem. W marcu tego samego roku Boelcke został dowódcą nowo sformowanego Kampfeinsitzerkommando Sivry działającego nad Verdun.

W połowie 1916 niemieckie wojska lotnicze zostały zreorganizowane i we wrześniu tego roku Boelcke został dowódcą Jagdstaffel (eskadry myśliwskiej) 2, której pilotów sam wybrał. Podczas pierwszego miesiąca służby w Jasta 2 Boelcke zestrzelił 11 brytyjskich samolotów, latając na myśliwcu Fokker D.III, a następnie na Albatrosie D.II. Boelcke był propagatorem walki zespołowej – jego jednostka wałczyła jako całość, zgodnie z zasadami opracowanymi przez dowódcę.

Oswald Boelcke poniósł śmierć 28 października 1916, gdy jego Albatros D.II zderzył się w powietrzu z samolotem Erwina Boehme (Który przeżył kolizję), podczas walki z brytyjskimi Airco DH.2 z 24. dywizjonu RFC. Boelcke odniósł 40 zwycięstw, co daje mu 10. miejsce wśród niemieckich asów I wojny światowej.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.