Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Światowe Dni Młodzieży na krakowskim lotnisku

Lotnictwo cywilne, Strategia i polityka, 12 sierpnia 2016

9 sierpnia z Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice odleciał ostatni samolot wyczarterowany z okazji Światowych Dni Młodzieży. W związku z tą imprezą na krakowskim lotnisku wykonano 208 dodatkowych operacji lotniczych, w okresie od 19 lipca do 8 sierpnia odprawiając około 40 tys. pielgrzymów.

2 sierpnia do Dalamanu w Turcji na pokładach dwóch Jaków-42 linii Five Airways, które wykonywały loty czarterowe dla linii lotniczej Black Sea Airlines, odleciało 178 pielgrzymów z Iraku

Pierwszy pasażer przyleciał na ŚDM już 16 lipca. Najwięcej dodatkowych samolotów z pielgrzymami lądowało 25 i 26 lipca – odpowiednio 9 i 7. Z kolei rekordowa liczba pasażerów przyleciała do Krakowa 24 (10 312 osób) i 25 lipca (10 453 podróżnych). W pozostałe dni liczba ta nie przekroczyła 10 tys. pasażerów.

Najwięcej dodatkowych samolotów z powracającymi pielgrzymami obsłużono 1 sierpnia – w sumie 30 dodatkowych rejsów. W pierwszych dwóch dniach sierpnia odleciało z Krakowa odpowiednio 13 200 i 12 015 pasażerów, dzięki czemu w sumie na lotnisku obsłużono 1 sierpnia rekordową liczbę 22 552 podróżnych, a dzień później 20 158.

W celu obsłużenia większej liczby pasażerów, na trasach z i do Krakowa część przewoźników wykonywała rejsy większymi niż zwykle samolotami. Na zdjęcia Airbus A321 Air France

W związku z obsługą wzmożonego ruchu część przewoźników wykonujących regularne rejsy do Krakowa – m.in.: Vueling, Alitalia, Iberia, Lufthansa, PLL LOT, KLM, Brussels Airlines, Austrian Airlines – skierowała na trasy do stolicy Małopolski większe samoloty lub oferowała dodatkowe rejsy. W sumie przewoźnicy ci wykonali dodatkowe 102 rejsy (Alitalia – 51, KLM – 16, Brussels Airlines i Vueling Airlines – po 10, Air France (Air France lądują w Krakowie, 2016-07-05) i LOT – po 6, SAS Scandinavian Airlines – 2 i Swiss International Air Lines – 1).

Ponadto loty czarterowe wykonywały m.in. takie linie jak: Five Airways (na zlecenie Black Sea Airlines), CityJet, Valorfly (na rzecz Air Horizont), Air Malta, Carpat Air, Mistral Air, Alba Star i White Airways (dla Privilege Style).

Pomimo dodatkowego ruchu – z wyjątkiem przylotu i odlotu papieża Franciszka – port lotniczy dział normalnie. Choć ceremonie powitania i pożegnania ojca świętego odbywały się na wojskowej części lotniska, to spowodowały one przerwy w startach i lądowaniach innych samolotów w Balicach. 27 lipca na czas przylotu papieża na pokładzie należącego do Alitalii Airbusa A321 operacje lotnicze zostały wstrzymane na około godzinę. Podobnie było 31 lipca, podczas odlotu papieża na pokładzie LOT-owskiego Dreamlinera, kiedy to przerwa trwała prawie półtorej godziny (Niebo na Światowe Dni Młodzieży, 2016-07-24).

Loty czarterowe na rzecz pielgrzymów wykonywały m.in. irlandzkie linie CityJet / Zdjęcia: Marcin Sigmund

W czasie Światowych Dni Młodzieży na terenie lotniska pracowało 70 wolontariuszy z Polski, Słowacji, Litwy, Ukrainy, Kanady, Niemiec, Włoch, Rumunii, Malezji, Chorwacji i Wietnamu. Od 23 lipca do 3 sierpnia pracownicy punktów informacji oraz całodobowego Call Centre, pomogli łącznie 19021 osobom. Rekord padł 1 sierpnia, kiedy to do punktu informacji zgłosiło się 2097 osób, (średnio ponad 100 zapytań w ciągu godziny pracy punktu). Od 11 lipca na stronie lotniska www.krakowairport.pl uruchomiono specjalną zakładkę dedykowaną ŚDM. Znajdowały się tam wszystkie bieżące informacje związane z obsługą tego wydarzenia i jego wpływem na funkcjonowanie lotniska. Aktualne informacje można było również śledzić na profilach MPL im. Jana Pawła II Kraków-Balice w mediach społecznościowych (Facebook, Twitter).

MPL im. Jana Pawła II Kraków-Balice jest największym pod względem liczby ruchu pasażerskiego regionalnym lotniskiem w Polsce. W lipcu br. port obsłużył 488 406 podróżnych (13 % więcej niż w lipcu 2015), co stanowi najlepszy miesięczny wynik w jego historii. W sezonie letnim 2016 krakowskie lotnisko oferuje 70 połączeń regularnych do 62 portów w 18 krajach i współpracuje z 21 przewoźnikami, zrzeszonymi w 3 największych sojuszach lotniczych na świecie. Do końca roku planowane jest obsłużenie ok. 4,7 mln pasażerów. W sumie z usług krakowskiego lotniska papieże Jan Paweł II, Benedykt XVI i Franciszek korzystali 13 razy.


Na podstawie informacji Marcina Sigmunda


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.