Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Pamięć o załodze SP-LZA

Lotnictwo wojskowe, 22 sierpnia 2016

W Panteonie Polskich Orłów na Cmentarzu Parafialnym w Morawicy odsłonięta została tablica pamiątkowa poświęcona załodze samolotu AN-12B (SP-LZA), która zginęła w katastrofie w Libanie.

Tablica pamiątkowa poświęcona załodze samolotu AN-12B z krakowskiego 13. Pułku Lotnictwa Transportowego, która 13 maja 1977 zginęła w katastrofie lotniczej koło Bejrutu w Libanie, odsłonięta w Panteonie Polskich Orłów na Cmentarzu Parafialnym w Morawicy

W uroczystości, która odbyła się w sobotę, 20 sierpnia, wzięli udział członkowie rodzin tragicznie zmarłych lotników, ich koledzy z pułku, członkowie Krakowskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP i Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa. Po mszy świętej i krótkim wspomnieniu ofiar katastrofy, członkowie rodzin lotników odsłonili tablicę pamiątkową, ufundowaną staraniem członków Krakowskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP.

W końcowej części uroczystości przedstawiciele obu krakowskich stowarzyszeń seniorów lotnictwa wręczyli proboszczowi morawickiej parafii, Władysławowi Palmowskiemu, Statuetkę Złotej Nike, przyznaną w uznaniu jego zasług w upamiętnianiu poległych i zmarłych lotników polskich oraz za budowę Panteonu Polskich Orłów.

W uroczystości wzięli udział członkowie rodzin tragicznie zmarłych lotników, ich koledzy z pułku, członkowie Krakowskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP i Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa / Zdjęcia: Marcin Sigmund

Odsłonięta w sobotę tablica upamiętnia załogę i mechaników z 13. Pułku Lotnictwa Transportowego, którzy 13 maja 1977 zginęli w Libanie: ppłka pil. Henryka Bajera, ppłka pil. Tadeusza Florka, ppłka nawig. Jana Kowalika, ppłka techn. pokł. Jerzego Grzywalskiego, mjra techn. sam. Adama Rybaka, kpta techn. osprz. Janusza Lecha, mł. chor. rtg. Kazimierza Krupę.

W piątek, 13 maja 1977, An-12B (SP-LZA) wykonywał na rzecz PLL Lot rejs czarterowy (LO6883). Samolot z ładunkiem mięsa na pokładzie leciał z Warszawy, z międzylądowaniem w celu dotankowania w Warnie w Bułgarii. Około 8:50 podchodzący do lądowania na pasie 21 bejruckiego lotniska An-12B uderzył o zbocze góry Douair w pobliżu wsi Aramoun, w odległości około 8 km od drogi startowej. Podejście do lądowania odbywało się od strony znajdujących się w chmurach gór, przy niedziałającym radarze lotniskowym.

W katastrofie zginęli wszyscy znajdujący się na pokładzie samolotu (5-osobowa załoga, 2 mechaników obsługi naziemnej i 2 cywilnych konwojentów). Dla mjra Adama Rybaka miał to być ostatni lot przed emeryturą.

Na podstawie informacji Marcina Sigmunda


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.