Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nowy pistolet dla Ratnika

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 24 sierpnia 2016

Zakończyły się badania wstępne nowego rosyjskiego pistoletu rozwijanego przez CNIIToczMasz w programie Udaw. Jest proponowany jako uzbrojenie kolejnej generacji żołnierza przyszłości Ratnik.

Nowy pistolet rozwijany przez CNIITOCzMasz w ramach pracy badawczo-rozwojowej Udaw (Boa) jest proponowany jako nowe uzbrojenie dla kolejnej generacji rosyjskiego żołnierza przyszłości. Zdjęcie jest jedynie ilustracyjne, Rosjanie nie ujawnili jeszcze publicznie nowej konstrukcji / Zdjęcie: Rostech

Dmitrij Semizorow, dyrektor generalny klimowskiego Centralnego Instytutu Naukowo-Badawczego Mechaniki Precyzyjnej CNIITOCzMasz (wchodzącego w skład holdingu Rostech; Rostech przejmuje TOZ, 2014-07-15), ujawnił, że jesienią mają rozpocząć się badania państwowe (kwalifikacyjne) nowego pistoletu samopowtarzalnego. Mają one potrwać do końca 2016. Obecnie do konstrukcji wprowadzane są poprawki zasugerowane podczas badań wstępnych.

Nowa konstrukcja rozwijana jest od 2014 w ramach pracy badawczo-rozwojowej pod kryptonimem Udaw (Boa) prowadzonej przez CNIITOCzMasz i finansowanej przez ministerstwo obrony Federacji Rosyjskiej. Głównym konstruktorem jest Aleksandr Borisow, a konstruktorem prowadzącym Piotr I. Serdjukow (twórca m.in. pistoletu SR-1, karabinków specjalnych AS Wał i WSS Wintorez).

Zgodnie z założeniami taktyczno-technicznymi przyszła broń krótka ma być jak najbardziej ergonomiczna i zapewniać wysoką penetrację indywidualnych osłon balistycznych. Rosjanie pochwalili się zaangażowaniem przy projektowaniu specjalistów od wzornictwa przemysłowego. Przy ich pomocy opracowano kilka wariantów broni, różniących się kształtem i rozmieszczeniem manipulatorów, spośród których wojskowi mają wybrać najbardziej optymalny. To pierwszy taki przypadek w Rosji.

Nowa konstrukcja rozwijana jest od zera, choć przy jej projektowaniu twórcy korzystają z doświadczeń uzyskanych przy opracowaniu modelu SR-1 do amunicji 9 mm x 21, o zwiększonej przebijalności. SR-1 rozwijano na potrzeby ministerstwa spraw wewnętrznych Rosji, które wprowadziło go w 1996, zaś po modyfikacjach od 2003 został przyjęty do uzbrojenia przez ministerstwo obrony jako samopowtarzalny pistolet Serdjukowa (SPS).

Aby spełnić wymagania wysokiej przebijalności, nowy model również będzie zasilany nabojem 9 mm x 21. Rosjanie ujawnili, że pistolet wyposażono w 18-nabojowy magazynek i został dostosowany do mocowania tłumika dźwięku, latarki, laserowego wskaźnika celu, jak też celownika kolimatorowego. Nowa konstrukcja ma być bardziej technologiczna (tańsza w produkcji masowej) i celniejsza od pierwowzoru.

Po pozytywnym zakończeniu badań, w 2017 spodziewane są decyzje, co do dalszych losów broni. Przedstawiciele CNIITOCzMasz liczą, że zastąpi ona w siłach zbrojnych Rosji pistolety: samopowtarzalny Makarowa (PM) i automatyczny Stieczkina (APS) do amunicji 9 mm x 18. W pierwszej kolejności nowa konstrukcja ma trafić w ręce żołnierzy wyposażonych w zestawy Ratnik, także rozwijane przez Instytut (Testy seryjnych Ratników, 2015-05-24).

Konkurencją dla broni z Klimowa jest pistolet Jarygina (PJa) do amunicji 9 mm x 19. Został wprowadzony do uzbrojenia sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej w 2003 i bardzo powoli wypiera stare modele PM i APS (MSW Rosji rezygnuje z Kałasznikowa, 2008-10-09). Produkcja seryjna PJa w Iżmaszu (obecnie część Koncernu Kałasznikow) rozpoczęła się w 2011, dostawy dla wojska trwają od 2012. Koncern Kałasznikow rozwija też nowy pistolet Lebiediewa (PL-14), także do naboju 9 mm x 19 (Debiut pistoletu Lebiediewa, 2015-06-16).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.