Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Strzelali osetyjscy pogranicznicy

Strategia i polityka, 25 listopada 2008

Władze Osetii Południowej przyznały, że żołnierze z posterunku na granicy z Gruzją wieczorem 23 listopada oddali strzały w powietrze dla zatrzymania kolumny samochodów. W jednym z nich jechał prezydent Lech Kaczyński.

Do incydentu doszło w pobliżu Ahalgori, na terenie, o który toczy się spór pomiędzy Południową Osetią a Gruzją. Po zakończeniu zbrojnego konfliktu z sierpnia 2008, Gruzini stracili kontrolę na tym obszarem, który pozostał pod kontrolą Osetyńców i wspierających ich Rosjan. Na granicy znajdują się ich posterunki wojskowe.

Dla gruzińskiego prezydenta, Micheila Saakaszwilego, utrata niektórych spornych terenów w wyniku wywołanego przez niego konfliktu zbrojnego z Osetią Południową, jest problemem nie tylko prestiżowym, ale też politycznym. To jeden z powodów do ostrej krytyki jego poczynań ze strony opozycji. Saakaszwili, który rządzi Gruzją autokratycznie przy wsparciu USA (sam ma obywatelstwo amerykańskie), jest oskarżany o narażenie swego państwa na niepotrzebne straty - polityczne, ekonomiczne i militarne.

W czasie incydentu kolumna ok. 30 samochodów podjechała do granicy od strony gruzińskiej z żądaniem przepuszczenia do Ahalgori. Obsada posterunku, która nie była wcześniej poinformowana o przedsięwzięciu, zablokowała przejazd, a gdy jeden z samochodów zbliżył się na kilka metrów, jeden z żołnierzy oddał serię strzałów ostrzegawczych w powietrze. Warto przypomnieć, że bezpośrednio po incydencie władze Osetii Południowej, w tym prezydent Eduard Kokoity, zaprzeczali informacjom o strzelaninie na granicy.

Według nieoficjalnych informacji, Lech Kaczyński niespodziewanie skorzystał z propozycji Saakaszwilego i zgodził się na zmianę trasy w czasie jazdy do ośrodka uchodźców gruzińskich w miasteczku Metehi. Kolumna samochodów skręciła z głównej drogi Tbilisi - Gori w górską drogę prowadzącą do granicy. Saakaszwili chciał pokazać, jak blisko znajduje się ona od Tbilisi. Alhagori leży 35 km od gruzińskiej stolicy.

Według relacji prasy rosyjskiej, za posterunkiem osetyjskim znajduje się posterunek wojsk rosyjskich. Żołnierze z niego nie brali jednak udziału w incydencie. Władze gruzińskie uważają pobyt żołnierzy rosyjskich w tym rejonie za pogwałcenie porozumień pokojowych zawartych po zakończeniu konfliktu zbrojnego.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.