Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Finlandia wybrała Tutory

Lotnictwo wojskowe, 11 października 2016

Wojska lotnicze Finlandii wybrały nowe samoloty szkolenia podstawowego, Grob 115E Tutor.

Do floty wojsk lotniczych Finlandii trafi 28 samolotów Grob 115E Tutor, używanych obecnie przez Brytyjczyków / Zdjęcie: Derek Bower

Dowództwo Ilmavoimat (wojsk lotniczych Finlandii) zadecydowało, że nabędzie nowe samoloty szkolenia podstawowego. Używane obecnie Valmet L-70 Vinka zostaną zastąpione przez 28 Grob 115E Tutor (Nowe brytyjskie samoloty szkolne , 2014-10-28). Ich dostawcą będzie przedsiębiorstwo Babcock International. Wartość umowy, obejmującej dostawę samolotów i usług wsparcia wynosi 6,6 mln euro (ponad 28 mln zł).

Porozumienie w sprawie modernizacji i obsługi technicznej Tutorów powinno zostać zawarte w najbliższym czasie. W oparciu o dotychczasową historię zakupów statków powietrznych przez Ilmavoimat, można z dużym prawdopodobieństwem założyć, że prace te zostaną zrealizowane siłami rodzimego przemysłu.

Samoloty dla Finów zostaną pozyskane z floty Tutorów używanych obecnie przez Royal Air Force (królewskie wojska lotnicze W. Brytanii). Podobnie jak L-70 są one napędzane silnikami Lycoming AEIO-360 i mają zbliżone osiągi, dzięki czemu piloci Ilmavoimat nie będą mieli problemów z przeszkoleniem się na nowy typ.

Według Finów samoloty, które trafią do wyposażenia ich wojsk lotniczych mają średni nalot ok. 5 tys. h i mogą pozostać w służbie przez 20-30 lat. Przed przekazaniem Ilmavoimat Tutory mają zostać wyposażone m.in. w nowe radiostacje i odbiorniki GPS.

Pierwsze Tutory mają trafić do Finlandii przed końcem br. Dostawy będą kontynuowane w 2017. Szkolenie instruktorów rozpocznie się po zakończeniu w/w modyfikacji. Ostatnie L-70 Vinka zostaną spisane ze stanu w 2018 (Finowie wycofują samoloty szkolne, 2010-11-11).

Na podstawie informacji Dereka Bowera


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.