Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Komercjalizacja CTM i WZŁ

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 24 października 2007

Tuż przed wyborami, 18 października 2007, Ministerstwo Skarbu Państwa podjęło decyzje o komercjalizacji Wojskowych Zakładów Łączności w Zegrzu i OBR Centrum Techniki Morskiej w Gdyni.

Pismo MSP z informacją o komercjalizacji do Centrum Techniki Morskiej - jedynego polskiego ośrodka badawczo-rozwojowego zajmującego się systemami walki na morzu i bronią podwodną - dotarło dopiero 22 października. Ośrodek Badawczo-Rozwojowy CTM został przekształcony w jednoosobową spółkę. Jedynym akcjonariuszem został tym samym Skarb Państwa. Dotychczasowy dyrektor - Józef Jakubczyk stał się prezesem spółki o kapitale zakładowym równym 30 mln zł.

Jednocześnie decyzją Ministerstwa Skarbu Państwa ustępującego rządu skomercjalizowano Wojskowe Zakłady Łączności nr 1 w Zegrzu pod Warszawą. Kapitał zakładowy nowej spółki określono na 40 mln zł. Dotychczasowy dyrektor WZŁ nr 1 - Witold Leszczyński stał się prezesem dwuosobowego zarządu nowej spółki Skarbu Państwa. Powstała w wyniku komercjalizacji przedsiębiorstwa państwowego spółka akcyjna pozostanie w nadzorze ministra obrony narodowej.

O ile komercjalizacja Zegrza nie jest niespodzianką, o tyle zmiana statusu CTM w ostatnim momencie przed wyborami jest pewnym zaskoczeniem. Przekształcenie zegrzańskich Zakładów Łączności w spółkę miało nastąpić już kilka miesięcy temu. Starano się nawet wybrać zawczasu nawet nową, bardziej rynkową nazwę przedsiębiorstwa. W kolejce do komercjalizacji czekały też OBRUM Gliwice i warszawski PIT. Nieoficjalnie wiadomo, że decyzję o komercjalizacji podjęto wbrew negatywnej opinii Departamentu Spraw Obronnych MSP.

CTM zaangażowany jest w budowę nowoczesnego systemu wojskowej łączności krótkofalowej, w rozwój podwodnych sieci dozoru naszych akwenów morskich oraz w prace badawczo-rozwojowe nad nowymi typami broni podwodnej grupy NATO (inteligentne miny samobieżne, torpedy, powłoki umożliwiające osiągniecie efektu podwodnego stealth). CTM jest także inicjatorem powstania tak zwanego Polskiego Konsorcjum Korwetowego, które w imieniu polskiego przemysłu zbrojeniowego stara się o swój udział w programie budowy korwety projektu 621 Gawron, powstającej w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni.

Być może komercjalizacja obu przedsiębiorstw to krok w kierunku ich sprzedaży inwestorom zagranicznym wraz z ważnymi fragmentami polskiego rynku obronnego. W wypadku WZŁ nr 1 byłoby to niezgodne z przyjętą 31 sierpnia Strategią konsolidacji i wspierania rozwoju polskiego przemysłu obronnego w latach 2007-2012 (patrz Strategia przyjęta).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.