Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Litwa odbiera kolejny patrolowiec

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 27 listopada 2016

Marynarka wojenna Litwy odebrała kolejny okręt patrolowy typu Flyvefisken.

Sėlis (ex-Havkatten) służył w duńskiej flocie od 1990. Jego budowę zapoczątkowano 1988. Okręt ma 54 m długości i 9 m szerokości. Wypiera 450 t. i rozwija 18 w. Załogę stanowi 20-30 oficerów i marynarzy / Zdjęcie: MO Litwy

Przed kilkoma dniami w duńskim Korsør odbyła się ceremonia podniesienia bandery na nowym litewskim okręcie patrolowym typu Flyvefisken, przyszłym Sėlis (P 15). Udział w uroczystości wzięli przedstawiciele dowództwa marynarki wojennej Litwy i załoga okrętu, a także reprezentanci duńskiej Agencji Zamówień Obronnych i Logistyki (DALO).

W grudniu Sėlis przejdzie do portu morskiego w Kłajpedzie. Miesiąc później okręt zostanie oficjalnie ochrzczony. Następnie rozpoczną się przygotowania do jego pierwszej misji bojowej. Jednostka będzie służyła przede wszystkich do patrolowania i ochrony wód morza terytorialnego i wyłącznej strefy ekonomicznej Litwy. Okręt będzie też współpracować z jednostkami sojuszniczych państw, działając np. w ramach wielonarodowych zespołów zadaniowych.

We wrześniu rządy Litwy i Danii podpisały umowę o sprzedaży okrętu. Wartość kontraktu wyniosła 6,5 mln euro (28,6 mln zł). Obejmował on też m.in. przekazanie Litwinom 2 zestawów sonarowych, które zostaną zamontowane na okrętach patrolowych litewskiej floty.

Nowy okręt zastąpi w linii ex-norweski patrolowiec Sėlis (P32), którego dalsza eksploatacja jest nieopłacalna. Będzie on 4. ex-duńskim okrętem patrolowym typu Flyvefisken służącym w marynarce wojennej Litwy. W latach 2008-2010 Wilno pozyskało Zemaitis (P 11, ex-Flyvefisken), Dzukas (P 12, ex-Hajen) i Aukstaitis (P 14, ex-Lommen, P14 w Kłajpedzie, 2010-02-02). 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2018 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.