Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

LBĆw-10 dla Sił Powietrznych

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 27 grudnia 2016

Inspektorat Uzbrojenia MON opublikował uzasadnienie zamówienia na dostawę lotniczych bomb ćwiczebnych produkcji ZM Dezamet.

Do 2022 Siły Powietrzne RP pozyskają 5800 szt. bomb ćwiczebnych LBĆw-10 / Zdjęcie: ZM Dezamet

W październiku Inspektorat Uzbrojenia MON zdecydował się na zastosowanie procedury zakupowej produkowanych przez Zakłady Metalowe Dezamet bomb ćwiczebnych LBĆw-10, w l. 2016-2022, w ilości 5800 szt. do eksploatowanych w Siłach Zbrojnych RP statków powietrznych typu TS-11, Su-22, MiG-29 i Mi-14, wykorzystywanych w procesie szkolenia personelu latającego w użyciu uzbrojenia bombardierskiego, bez uprzedniej publikacji ogłoszenia o zamówieniu. W uzasadnieniu podkreślono, że ZM Dezamet był jedynym przedsiębiorstwem zdolnym do realizacji zamówienia zgodnie z jego parametrami (Bomby ćwiczebne od Dezametu, 2016-10-14).

Jak poinformował ostatnio IU MON bomba ćwiczebna LBĆw-10 wpisuje się w definicję sprzętu wojskowego (SpW), w związku z czym spełnia przesłanki wynikające z art. 131a ust. 1 pkt 1 ustawy. Gestor SpW jednoznacznie potwierdził potrzebę pozyskania LBĆw-10, tj. nowoczesnego i innowacyjnego SpW, który będzie miał zastosowanie w ww. statkach powietrznych eksploatowanych w SZ RP.

Ponadto należy zaznaczyć, że LBĆw-10 może być stosowany w wielu ww. typach statków powietrznych eksploatowanych w lotnictwie SZ RP i brak jest innych rozwiązań alternatywnych lub zastępczych, mających tak szerokie zastosowanie, a brak konkurencji nie jest wynikiem celowego zawężenia parametrów zamówienia. ZM Dezamet potwierdziły, że są właścicielem praw własności intelektualnej (praw autorskich i praw własności przemysłowej) do dokumentacji technicznej LBĆw-10 i wyłącznym podmiotem uprawnionym do wytwarzania i dystrybucji LBĆw-10, a co się z tym wiąże – jedynym Wykonawcą, który może zrealizować zamówienie, z przyczyn związanych z ochroną praw wyłącznych wynikających z odrębnych przepisów. W ocenie Zamawiającego przedstawione powyżej argumenty uzasadniają okoliczność udzielenia zamówienia w trybie zamówienia z wolnej ręki, o którym mowa w art. 131h. ust. 6 pkt 1 w związku z art. 67 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy.

Całkowita końcowa wartość zamówienia wynosi 37 757 821,80 zł (w tym 23% VAT).  Miejscem realizacji dostawy jest 1. Regionalna Baza Logistyczna, Skład nr 2 Toruń, Słońsko k. Inowrocławia.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.