Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

THAAD w Republice Korei

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 04 stycznia 2017

Rząd Republiki Korei potwierdził plan rozmieszczenia w kraju baterii amerykańskiego systemu obrony powietrznej THAAD.

Plan przebazowania baterii THAAD do Republiki Korei wzbudza coraz większe kontrowersje w regionie / Zdjęcie: MDA

Minister obrony Republiki Korei, Han Min-goo, potwierdził w liście skierowanym do premiera Hwang Kyo-Ahna plan rozmieszczenia w kraju amerykańskich zestawów obrony powietrznej. W ub.r. władze w Waszyngtonie i Seulu ogłosiły, że w najbliższych latach do Korei przemieszczona zostanie jedna bateria systemu przeciwlotniczego / przeciwrakietowego THAAD (Terminal High Altitude Area Defense, THAAD w Republice Korei, 2014-05-30).

Decyzja wzbudziła spore kontrowersje zarówno w kraju, jak i za granicą. Jej głównym krytykiem jest ChRL. Pekin obawia się, że umiejscowienie amerykańskiego uzbrojenia w Republice Korei zagrozi zdolnościom obronnym państwa i zmniejszy potencjał operacyjny chińskich sił zbrojnych.

Krytycznie do pomysłu odnosi się również południowokoreańska opozycja, która oczekuje, że ostateczna decyzja o rozmieszczeniu THAAD w kraju zostanie podjęta dopiero po tegorocznych wyborach prezydenckich. Bez entuzjazmu do tego planu podchodzą również mieszkańcy miejscowości, które zostały wstępnie wytypowane jako miejsce rozmieszczenia baterii (Wybrano lokalizację baterii THAAD, 2016-07-12).

Rządy Republiki Korei i USA nieustannie zapewniają, że decyzja o przebazowaniu baterii THAAD na Półwysep Koreański nie jest podyktowana chęcią osłabienia ChRL. Przedsięwzięcie tłumaczone jest reakcją na kolejne próby atomowe i testy pocisków balistycznych, prowadzone przez KRLD (Korea Płn. wystrzeliła rakietę z okrętu podwodnego, 2016-04-23). 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.