Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Trump zażądał od Merkel 370 mld USD

Strategia i polityka, 27 marca 2017

Podczas spotkania, które odbyło się w Waszyngtonie 17 marca 2017, prezydent USA Donald Trump wręczył kanclerz Niemiec, Angeli Merkel rachunek na ponad 370 mld USD. Według Sunday Timesa, powołującego się na źródła w rządzie niemieckim, miała to być równowartość kosztów, które państwa NATO, a przede wszystkim USA, poniosły na bezpieczeństwo Niemiec. Tyle właśnie na wydatkach zbrojeniowych miała zaoszczędzić gospodarka niemiecka.

Niemiecki minister, informator gazety, miał określić atmosferę rozmów w Waszyngtonie jako skandaliczną. – Trump próbował zastraszyć kanclerz Merkel. Ta jednak zachowała spokój i nie odpowiadała na prowokacje – powiedział brytyjskiej gazecie.

Według Sunday Timesa, niemieckie zobowiązania zostały wyliczone począwszy od 2002, gdy Niemcy obiecały zwiększenie nakładów na zbrojenia. Wyliczona kwota to różnica między rzeczywistymi wydatkami, a nakładami równymi 2% PKB plus odsetki (Przyspieszenie produkcji bwp Puma, 2016-08-31; Zmiana niemieckich priorytetów, 2016-07-15). Amerykańskie żądania Trump potwierdził następnego dnia tweedem, w którym stwierdził, że Niemcy są winne NATO i USA ogromne kwoty za obronę.

Niemiecka minister obrony powiedziała z kolei, że nie ma konta, na którym rejestrowane są długi wobec NATO. – Zaangażowanie wojskowe nie jest jedynym sposobem zapewnienia bezpieczeństwa. Wydatki na utrzymanie pokoju to także misje ONZ, przedsięwzięcia Unii Europejskiej i walka z terroryzmem – powiedziała Ursula von den Leyer.

Donald Trump jeszcze w czasie kampanii prezydenckiej ostro krytykował NATO, jako strukturę przestarzałą i niezapewniająca bezpieczeństwa. Zapowiadał też wyegzekwowanie od wszystkich członków Sojuszu opłat za ochronę, jaką zapewniają im Stany Zjednoczone. USA wydają na obronność równowartość trzech czwartych wszystkich wydatków obronnych państw NATO (3,61% własnego PKB). Te wydatki stanowią obciążenie, które wraz z kosztami kolejnych konfliktów zbrojnych, jest coraz trudniejsze do ponoszenia dla gospodarki amerykańskiej.

Niemcy są drugim po USA płatnikiem wspólnego budżetu NATO. Ich udział sięga blisko 14%. Za Niemcami plasują się Wielka Brytania i Francja, pokrywające, odpowiednio, 10,6 i 9,8% tego budżetu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.