Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Próby Sea Venom / ANL

Lotnictwo wojskowe, 07 kwietnia 2017

MBDA przeprowadziła próby integracji pocisków przeciwokrętowych Sea Venom / ANL ze śmigłowcami rodziny Lynx / Super Lynx.

Lynx Mk 8 odpala pocisk Sea Venom / ANLz głowicą telemetryczną / Zdjęcie: Qinetiq

Próby przeprowadzono w marcu na poligonie Larkhill w Boscombe Down, z udziałem specjalistów UK Defence Solutions Centre, Royal Navy (królewskiej marynarki wojennej W. Brytanii) i QinetiQ. W ich trakcie brytyjski śmigłowiec Lynx Mk 8 odpalił 2 przeciwokrętowe kierowane pociski rakietowe Sea Venom / Anti-Navire Léger (ANL), wyposażone w urządzenia telemetryczne. Badania potwierdziły, że pocisk może być zintegrowany z wiropłatami rodziny Lynx / Super Lynx, używanymi przez siły zbrojne na całym świecie.

Sea Venom / ANL, o masie ok. 100 kg, został opracowany wspólnie przez Francję i W. Brytanię w celu zwiększenia zdolności zwalczania jednostek nawodnych i zastąpienia eksploatowanych obecnie pokpr brytyjskich Sea Skua i francuskich AS 15 TT. Royal Navy zamierza uzbroić w nie wiropłaty AW159 Lynx Wildcat (Testy Wildcatów w Norwegii, 2016-03-10), a Francja prowadzi próby integracji pocisku ze śmigłowcem Panther.

Pocisk Sea Venom / ANL przeznaczony jest do zwalczania jednostek nawodnych, w tym małych i średnich szybkich łodzi motorowych i dużych okrętów (korwet), pozostając poza zasięgiem ich środków obrony powietrznej, a także celów nabrzeżnych i lądowych. Termolokacyjny układ naprowadzania pozwala na użycie pocisku w trybie odpal i zapomnij, co zapewnia skuteczność jego działania nawet w najtrudniejszych warunkach.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.