Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Ułański Serwal-17

Wojska lądowe, 14 kwietnia 2017

Na poligonie w Wędrzynie zakończyło się ćwiczenie taktyczne 2. batalionu piechoty zmotoryzowanej Błękitnej Brygady pk. Serwal-17.

Na terenie OSPWL Wędrzyn przeprowadzono ćwiczenie taktyczne żołnierzy 2. batalionu piechoty zmotoryzowanej Błękitnej Brygady / Zdjęcia: plut. T. Jabłonski, 12. Brygada Zmechanizowana

Przez cztery dni żołnierze 2. batalionu piechoty zmotoryzowanej z 12. Brygady Zmechanizowanej uczestniczyli w ćwiczeniu taktycznym pk. Serwal-17, którego tematyką była obrona terenu zurbanizowanego. Zajęcia prowadzono na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Wędrzyn.

Głównymi ćwiczącymi byli żołnierze 1. kompanii piechoty zmotoryzowanej i kompanii wsparcia 2. batalionu piechoty zmotoryzowanej ze Stargardu. W ćwiczeniu, które podzielono na kilka etapów, uczestniczyło prawie 300 Ułanów, współdziałających z pododdziałami przeciwlotniczymi, inżynieryjnymi, artyleryjskimi, przeciwchemicznymi i lotnictwem Wojsk Lądowych. Kierownikiem przedsięwzięcia szkoleniowego był zastępca dowódcy batalionu, mjr Maciej Paul.

Ćwiczenie rozpoczęło się w piątek, 7 kwietnia, od omówienia warunków bezpieczeństwa dla wszystkich zaangażowanych żołnierzy. Następnego dnia rano nastąpiło alarmowe wyjściowe pododdziałów w rejony działania. Tym samym zapoczątkowany został pierwszy etap szkolenia.

W drugim etapie ćwiczenia pododdziały przystąpiły do organizacji i prowadzenia obrony miejscowości Nowy Mur. W trakcie walki o miasto nieprzyjaciel zajął kilka kwartałów. Broniący Nowego Muru pododdział wycofał się, by odtworzyć zdolność do wykonania kontrataku i odzyskać utracony teren. Nacierające plutony wspierane były przez pozostałe pododdziały batalionu jak i śmigłowce Wojsk Lądowych.

Natarcie rozpoczęło się od ognia artylerii. Następnie plutony z mozołem zdobywały budynek po budynku. W akcie desperacji nieprzyjaciel użył środków trujących. Nie zatrzymało to jednak atakujących, którzy po wysadzeniu desantu taktycznego na tyłach agresora zdobyli przewagę i opanowali miasto.

Ostatni etap ćwiczenia taktycznego dotyczył prowadzenia działań stabilizacyjnych w rejonie odpowiedzialności. W poniedziałkowe popołudnie w trakcie przygotowania spotkania burmistrza z mieszkańcami Nowego Muru w budynku szkoły nastąpił atak zielonych ludzików, którzy uwięzili najważniejsze osoby w mieście.

Kryzys narastał. Po fiasku negocjacji zdecydowano się na rozwiązanie siłowe. O pomoc władze Nowego Muru poprosiły wojsko. Wyselekcjonowani żołnierze 1. kompanii 2. batalionu wraz z grupą interwencyjną policji Kobra rozpoczeli planowanie szturmu i odbicie zakładników. Podczas akcji wsparcia udzieliły śmigłowce z pobliskiego lotniska. Operacja uwalniania zakładników prowadzona była jednocześnie z lądu i powietrza. Ćwiczenie Serwal-17 zakończyło się 11 kwietnia przegrupowaniem sił do obozowiska i przygotowaniem do załadunku na transport operacyjny, który nazajutrz wyruszył do garnizonu Stargard.

Na podstawie informacji 12 BZmech.
GaleriaDrukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.