Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Test R-73E z LCA

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 27 października 2007

Z pokładu indyjskiego lekkiego samolotu bojowego LCA Tejas po raz pierwszy został odpalony 25 października pocisk klasy powietrze-powietrze R-73E, co zostało określone przez indyjskie ministerstwo obrony jako kamień milowy programu integracji uzbrojenia tego samolotu.

Tejas z pociskiem R-73E / Zdjęcie: HAL

Odpalenie miało miejsce w obszarze nadmorskiego poligonu powietrznego w rejonie Goa, na wysokości 6,5-7 km, przy prędkości odpowiadającej Ma0,6. Z pokładu prototypu PV-1 dokonał go Group Captain N. Harish, główny pilot doświadczalny narodowego centrum prób w locie. PV-1 i dwumiejscowy samolot marynarki indyjskiej BAE SYSTEMS Sea Harrier (użyty do filmowania próby) wystartowały o 11:50 czasu miejscowego z bazy lotnictwa morskiego INS Hansa w Dabolim w Goa. Odpalenie z lewej zewnętrznej belki podskrzydłowej nastąpiło o 12:05.

Test jest określany jako początek procesu uzbrajania LCA Tejas, co jest warunkiem koniecznym osiągnięcia wstępnego dopuszczenia do operacji bojowych. Integracja uzbrojenia rakietowego klasy powietrze-powietrze, szczególnie na samolocie ze sterowaniem aktywnym, stanowi istotne, kompleksowe wyzwanie inżynierskie, związane z koniecznością weryfikacją działania systemu sterowania, układu napędowego, awioniki oraz innych podstawowych systemów pokładowych.

Pierwsze odpalenie posłużyło do sprawdzenia poprawności oddzielenia pocisku od nosiciela, wpływu gazów wylotowych silnika rakietowego na wlot powietrza do silnika samolotu oraz na struktury kompozytowe płatowca, funkcjonalność układu zarządzania podwieszeniami w tym przede wszystkim jego funkcje związane z bezpiecznym przenoszeniem podwieszeń oraz rozwiązania związane z pracą pilota podczas odpalenia pocisku.

Przedstawiciele zespołu pracującego nad LCA podkreślili, iż doprowadzenie do autonomicznego odpalenia R-73E ma ogromne znaczenie techniczne i prestiżowe. Trzy lata temu przedstawiciele zachodniego producenta uzbrojenia tego typu powiedzieli nam, że sami nie będziemy w stanie dokonać integracji i badań takich pocisków i będą oni musieli tego dokonać. W dodatku nie byli skłonni udostępnić niezbędnej dokumentacji technicznej. Jak widać nie musieli.

Tejas (LCA) ma osiągnąć wstępną gotowość operacyjną do 2012, zaś do 2013 powinien być deklarowany jako gotowy do działań bojowych w pełnym zakresie. Hindustan Aeronautics Ltd (HAL) otrzymała już zamówienie na 20 samolotów Tejas z opcją na 20 kolejnych.

Zobacz film z testu


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.