Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pożar na HMAS Maryborough

Marynarka wojenna, 29 maja 2017

Australijska marynarka wojenna poinformowała o pożarze, jaki wybuchł na pokładzie jednego z okrętów patrolowych typu Armidale.

Marynarka wojenna Australii będzie starała się ustalić przyczyny piątkowego pożaru na HMAS Maryborough oraz jego skutki dla stanu technicznego okrętu / Zdjęcie: MO Australii

Do zdarzenia doszło w ubiegły piątek, w chwili gdy okręt patrolowy HMAS Maryborough (ACPB 95), typu Armidale, przemierzał wody na północny wschód od miasta Darwin. Z nieznanych przyczyn w maszynowni jednostki pojawił się ogień. Załoga okrętu, stosując się do przećwiczonych procedur, ugasiła pożar. Żaden z marynarzy nie ucierpiał wskutek incydentu.

Okręt został odholowany do portu w Darwin, gdzie poddany zostanie przeglądowi, który pozwoli ustalić przyczyny zdarzenia. Dopiero po ich wyeliminowaniu jednostka będzie mogła wznowić działania operacyjne.

HMAS Maryborough jest jednym z 13. okrętów patrolowych typu Armidale eksploatowanych przez marynarkę wojenną Australii. Patrolowiec wszedł do służby 8 grudnia 2007. W 2014 okręt odesłano do Singapuru, gdzie przeszedł przegląd naprawczy w jednej ze stoczni należących do Singapore Technologies Marine (Armidale do Singapuru, 2014-09-16).

Od początku eksploatacji okręty patrolowe typu Armidale cechuje wysoka awaryjność, która rzutuje na ich stan techniczny i potencjał operacyjny. W 2014 na pokładzie HMAS Bundaberg (ACPB 91) wybuchł pożar, który strawił sporą część okrętu, w tym wyposażenie pokładowe. Dowództwo australijskiej floty uznało, że dalsza eksploatacja patrolowca jest niemożliwa i zadecydowało o wycofaniu go ze służby.

Obecnie ministerstwo obrony Australii prowadzi przetarg na budowę 12 nowoczesnych okrętów patrolowych, które zastąpią w linii wspomniane Armidale. W konkursie udział biorą 3 europejskie stocznie: holenderski Damen (Damen w australijskim przetargu, 2017-04-07), a także niemieckie Lürssen i Fassmer (Przetarg na australijskie patrolowce, 2016-12-01). 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.