Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Więcej wojsk USA w Afganistanie?

Wojska lądowe, 14 czerwca 2017

Rząd USA może zwiększyć liczebność amerykańskiego kontyngentu wojskowego w Afganistanie.

Sekretarz Obrony USA, James Mattis, może zwiększyć liczebność amerykańskich wojsk w Afganistanie o dodatkowe 3-5 tys. żołnierzy / Zdjęcie: Departament Obrony USA

Według amerykańskich mediów Biały Dom miał upoważnić Sekretarza Obrony USA, Jamesa Mattisa, do samodzielnego podjęcia decyzji o ewentualnym zwiększeniu liczebności amerykańskiego kontyngentu wojskowego w Afganistanie. Obecnie służbę w tym państwie pełni ok. 8400 wojskowych z USA, w tym instruktorzy i doradcy oraz członkowie wojsk specjalnych (Więcej wojsk USA do Afganistanu, 2017-01-09).

Według niepotwierdzonych informacji Departament Obrony rozważa wysłanie do Afganistanu dodatkowych 3-5 tys. żołnierzy. Mieliby oni pełnić role szkoleniowe i pomagać w podnoszeniu zdolności bojowej afgańskich sił zbrojnych. Wzmocnienie amerykańskiego kontyngentu w Afganistanie ma pomóc w rozwiązaniu narastającego problemu, jakim są coraz częstsze ataki ekstremistów na siły wojskowe i budynki rządowe, a także obiekty o przeznaczeniu cywilnym, do jakich dochodzi w całym kraju (Konsekwencje ataku na afgańską bazę, 2017-04-24).

Jeżeli doniesienia medialne potwierdzą się przekazanie Sekretarzowi Obrony uprawnień do samodzielnego decydowania o zwiększeniu liczebności kontyngentu w Afganistanie będzie stanowić odejście od wieloletniej praktyki stosowanej przez rząd Baracka Obamy. W ostatnich latach plany wzmocnienia amerykańskich sił wojskowych na misjach zagranicznych wymagały bowiem każdorazowej zgody Białego Domu. 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.