Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wirtualne szkolenie BAE Systems

Przemysł zbrojeniowy, Lotnictwo wojskowe, 26 czerwca 2017

Niektóre z najnowszych technologii stosowanych w grach komputerowych są wykorzystywane przez BAE Systems w symulatorach samolotów wojskowych.

W TSIF używane są niektóre z najnowszych technologii stosowanych w świecie gier komputerowych, w tym komercyjnie dostępne okulary VR i rękawice, w połączeniu z symulatorami samolotów wojskowych / Rysunek: BAE Systems

Nakładem 2,3 mln GBP (11 mln zł) BAE Systems, razem z Williams Advanced Engineering, utworzyło ośrodek zajmujący się szkoleniami i projektowaniem wyposażenia kabin samolotów bojowych (Training and Simulation Integration Facility, TSIF) w Warton, w hrabstwie Lancashire. W jego ramach stworzono zdolności symulacyjne dla kilkunastu samolotów, w tym szkolno-bojowego Hawka, wielozadaniowego Typhoona, czy też koncepcyjnych samolotów przyszłości. TSIF tworzy innowacyjne środowisko dla pilotów, kontrahentów i inżynierów, w którym mogą analizować, oceniać i eksperymentować, rozwijając kolejną generację kabin samolotów wojskowych, wraz z nowymi metodami szkoleniowymi (Pierwsze Typhoony w Omanie, 2017-06-23, Advanced Hawk oblatany , 2017-06-08).

Różnorakie technologie prezentowane w TSIF, które miałyby demonstrować istniejącym i potencjalnym klientom jak mogą wyglądać nowe możliwości, to m.in.:

  • Kabina samolotu szkolnego nowej generacji, zaprojektowana we współpracy z Williams Advanced Engineering, z wykorzystaniem technologii i wiedzy konstruktorów samochodów Formuły 1. Konfigurację dwumiejscowego symulatora można poddać rekonfiguracji, by przypominała kabiny różnych typów wielozadaniowych samolotów bojowych i samolotów szkolenia zaawansowanego. Pozwala to na przetestowanie najnowszych rozwiązań interfejsów człowiek-maszyna;
  • Środowisko rzeczywistości rozszerzonej, które wykorzystuje technologie wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, wiernie odtwarzając trójwymiarowe środowisko, w którym piloci i konstruktorzy mogą nabyć umiejętności związane z utrzymaniem zdatności do lotu i obsługą statków powietrznych;
  • Sala zajęciowa przyszłości, mająca interaktywne wyświetlacze na wszystkich ścianach, pozwalające uczestnikom szkolenia na przegląd samolotu z wykorzystaniem szeregu syntetycznych pomocy szkoleniowych, eliminując konieczność stosowania rzeczywistych narzędzi i jednocześnie przyspieszając tempo nauki;
  • Sieciowe środowisko syntetyczne, korzystające z symulatorów różnych samolotów, w tym Hawka i Typhoona, którego wszystkie elementy są połączone za pośrednictwem dedykowanej sieci. Technologie te pozwalają pilotom i technikom na uczestniczenie we wspólnym szkoleniu w środowisku syntetycznym, z możliwością symulacji realistycznych scenariuszy, w których bierze udział wiele różnych typów statków powietrznych.

Steve Timms, dyrektor zarządzający działu Defence Information, Training & Services w BAE Systems, stwierdził: Nowy ośrodek to wzorzec dla szkolenia pilotów i techników w przyszłości. Takie innowacyjne wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości i technologii symulacyjnych oferuje bogactwo zaawansowanych, a jednocześnie mniej kosztownych technik szkoleniowych dla zespołów obsługujących i projektujących wojskowe samoloty odrzutowe.

Craig Wilson, dyrektor zarządzający Williams Advanced Engineering, dodał: TSIF stanowi wyraz innowacji osiągniętej poprzez współpracę – używamy tu wirtualnej rzeczywistości i technologii symulacyjnych. W Williams Advanced Engineering prowadzimy innowacyjne działania, stosując światowej klasy rozwiązania inżynieryjne i technologie zapożyczone z Formuły 1, gdzie trening i symulacje mają podstawowe znaczenie.

TSIF jest częścią większej inwestycji BAE Systems w obszarze szkoleń, które zainwestuje w placówkę w Warton ponad 10 mln GBP (48 mln zł). Nowy ośrodek zajmujący się integracją wyposażenia ma zostać otwarty jeszcze w br. Zostanie przed nim postawione zadanie testowania samolotów koncepcyjnych przyszłości i oceny perspektywicznych rozwiązań.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.