Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Rosyjscy nurkowie wydobyli dwa czołgi Sherman

Strategia i polityka, Marynarka wojenna, Wojska lądowe, 14 lipca 2017

Specjaliści oddziału awaryjno-ratowniczego Floty Północnej WMF FR wydobywają z wraku amerykańskiego statku Thomas Donaldson kolejne przewożone na jego pokładzie pojazdy. Tym razem wydobyli dwa czołgi M4 Sherman. To trzeci i czwarty czołg tego typu wydobyty na powierzchnię. Pierwszy został wydobyty w 2014.

Dwa czołgi M4 Sherman wydobyte kilka dni temu z dna Morza Barentsa przez rosyjskich płetwonurków / Zdjęcie: FP WMF FR

Statek Thomas Donaldson (typu Liberty) płynął w marcu 1945 z ładunkiem pomocy dla ZSRS przekazywanej przez USA w ramach programu Lend-Lease. Wchodził w skład konwoju JW-65, który został zaatakowany przez niemiecki okręt podwodny U-968. Thomas Donaldson został zatopiony 20 marca 1945 w pobliżu wyspy Kildin na Morzu Barentsa u wejścia do Zatoki Kola niedaleko Murmańska.

W operacji wydobycia kolejnych czołgów wziął udział okręt inżynieryjny KIŁ-143 i dwa statki z płetwonurkami. Przybyły one na miejsce akcji 3 lipca i przebywały tam półtora tygodnia. W tym czasie płetwonurkowie wielokrotnie schodzili na głębokość ponad 50 metrów, by penetrować wrak z wykorzystaniem różnego typu urządzeń technicznych, w tym kamer telewizyjnych. Akcja odbywała się w ramach specjalnych ćwiczeń taktycznych Floty Północnej.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2018 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.