Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Brak chętnych na Eclipse

Lotnictwo cywilne, 14 stycznia 2009

Dzisiaj upłynął ostateczny termin składania ofert w przetargu publicznym na zakup majątku Eclipse Aviation. Nikt do niego nie przystąpił. Spółkę przejmie prawdopodobnie dotychczasowy współwłaściciel, ETRIC.

Na początku grudnia sąd w Delaware wprowadził przepisy upadłościowe wobec producenta bardzo lekkich odrzutowców Eclipse 500 (zobacz: Bankructwo Eclipse Aviation). Powodem było zbyt wolne tempo produkcji i wynikające z tego zwiększenie kosztów jednostkowych. Ze względu na dużą liczbę potwierdzonych umów, każdy zbudowany samolot oznaczał dla przedsiębiorstwa kilkaset tys. USD strat.

W ciągu ostatniego miesiąca trwało poszukiwanie inwestorów, którzy zdecydowaliby się przejąć majątek zakładu i kontynuować produkcję. Według nieoficjalnych informacji, zainteresowanie wyraziły 4 podmioty, w tym jeden producent lotniczy. Żadna z tych spółek nie wzięła jednak udziału w przetargu, który został ostatecznie anulowany. Otwiera to drogę do w taniego przejęcia większości majątku przez europejską ETRIC, z siedzibą w Luksemburgu (zobacz również: Eclipse kupi... Eclipse?). Spółka ta, mając największy udział w Eclipse Aviation, zdobyła kluczowy wpływ na decyzje zarządu, a po ogłoszeniu upadłości powołała do życia EclipseJet Aviation International, która przejęła nadzór nad bieżącą produkcją (budowa kompletnych samolotów została jednak przerwana) i kontrolę nad aktywami przedsiębiorstwa.

Obecnie spółka ta oferuje przejęcie większości majątku bankruta za jedynie 28 mln USD i 160 mln USD w wekslach, dla dotychczas największych udziałowców. Jednocześnie mają oni otrzymać do podziału 15% nowych udziałów spółki.

Przejęcia na takich zasadach, oznaczałoby pokrycie mniej niż 20% dotychczasowych długów Eclipse Aviation, przy całkowitym pozbyciu się wszelkich zobowiązań, wobec zaliczkodawców czy właścicieli samolotów, liczących na naprawy gwarancyjne i stałe ceny usług. Na razie nie wiadomo, czy nowa propozycja zostanie pozytywnie rozpatrzona przez sąd.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.