Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

132 sprawne T-72 SZ Ukrainy

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, Wojska lądowe, 03 sierpnia 2017

Na Ukrainie toczy się wiele śledztw w sprawie korupcji w sferze bezpieczeństwa państwa, w tym w przemyśle zbrojeniowym. Jedno z nich dotyczy przywłaszczenia znacznych kwot w związku z remontami czołgów T-72 w Lwowskich zakładach pancernych. Podejrzanymi są członkowie kierownictwa zakładów i urzędnicy Ministerstwa obrony Ukrainy.

Prezydent Ukrainy, Petro Poroszenko na tle czołgów T-72 i innych pojazdów remontowanych w Lwowskich zakładach pancernych, 14 lipca 2017 / Zdjęcie: MO Ukrainy

W jednym artykułów opisujących ten skandal korupcyjny, autorstwa prezesa Związku producentów uzbrojenia i techniki wojskowej Wadima Kodaczigowa, ujawniono kopię dokumentu podpisanego przez naczelnika Centralnego zarządu pancernego SZ Ukrainy, gen. mjr. J.M. Mielnika, jednego z podejrzanych w sprawie. Dotyczy ona potrzeb dotyczących silników W-46-6. Przy okazji gen. Mielnik ujawnia, że SZ Ukrainy posiadają 367 czołgów T-72. Z nich tylko 132 są sprawne. Pozostałe potrzebują remontu połączonego z wymianą głównych agregatów, w tym silników.

Po rozpadzie ZSRS na Ukrainie pozostało ok. 1300 czołgów T-72. Według danych SIPRI, w latach 1995-2015 Ukraina wyeksportowała co najmniej 778 z nich. Biorąc pod uwagę dane z cytowanego dokumentu, można szacować, że ok. 150 gdzieś zniknęło. Większość z nich trafiło zapewne nielegalnie za granicę.

O jednym z przypadków nielegalnego eksportu ukraińskich T-72 można się było dowiedzieć, gdy w 2008 somalijscy piraci zajęli statek MV Faina płynący pod flagą Belize, którego operatorem był Tomex Team z Odessy. Okazało się, że znajdują się na nim 33 ukraińskie czołgi T-72 i inna broń, która miała być dostarczona do Mombasy w Kenii. Z późniejszych doniesień wynikało, że ostatecznym odbiorcą miał być Południowy Sudan.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.