Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kompromitacja Autosana

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 23 sierpnia 2017

2. Regionalna Baza Logistyczna ogłosiła w kwietniu br. przetarg na dostawę autobusów pasażerskich: 6 szt. małych, 16-miejscowych, (w tym ilość gwarantowana: 3 szt., ilość opcjonalna: 3 szt.) oraz 16 szt. dużych, mogących pomieścić minimum 45 osób (w tym ilość gwarantowana: 8 szt., ilość opcjonalna: 8 szt.). Warunki przetarg i daty składania ofert były dość często zmieniane. Z dostawy autobusów 16-miejscowych zrezygnowano. Ostateczny termin złożenia ofert wyznaczono na 28 lipca, o godz. 8:00. jak poinformowała rozgłośnia RMF FM przedstawiciele spółki Autosan, należącej do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, swoją ofertę wysłali o 8:20, co spowodowało, że została ona odrzucona (PGZ kupiła Autosana, 2016-03-31).

W efekcie, 4 sierpnia, 2. RBLog poinformowała, że najkorzystniejszą ofertę w zakresie zadania nr 2 (czyli dostawy autobusów dużych) złożył wykonawca MAN Truck&Bus Polska Sp. z o. o. Jej wartość brutto wynosi 29 577 150,72 zł. Umowę podpisano 11 sierpnia. Według RMF FM oferta Autosana była tańsza o kilka milionów złotych.

Jak podaje RMF FM pracownik spółki Autosan odpowiedzialny za złożenie oferty został zwolniony w trybie dyscyplinarnym, a zarząd Autosanu poinformował, że będzie dochodził roszczeń finansowych na drodze postępowania cywilnego. O całej sprawie MON poinformowało Służbę Kontrwywiadu Wojskowego i Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Cytowany przez RMF FM prezes PGZ Błażej Wojnicz zapowiedział, że będzie chciał unieważnić przetarg. – To karygodny błąd i ubolewamy, bo zakłady Autosan były w stanie zrealizować to zamówienie. Okoliczności tej sytuacji, która nie powinna mieć miejsca, badają służby specjalne. W sytuacji, w której odpowiednie organy państwa potwierdzą nasze przypuszczenia, spółka będzie wnosiła o unieważnienie tego postępowania, i w tej sytuacji jako PGZ będziemy chcieli raz jeszcze w tym postępowaniu uczestniczyć – powiedział prezes PGZ. 

Z kolei Michał Stachura, prezes zarządu Autosani, wydał oświadczenie, w którym przyznaje: Faktem jest, że oferta została złożona po terminie składania ofert, co uniemożliwiło wzięcie udziału w postępowaniu oraz składanie jakichkolwiek odwołań w przedmiotowej sprawie. […] Jednocześnie informujemy, iż samo złożenie oferty nie przesądza o wygraniu przetargu.

RMF FM cytuje także list, jaki poseł Platformy Obywatelskiej Krzysztof Brejza napisał do szefa MON. Domaga się w nim odpowiedzi na następujące pytania:

  1. Dlaczego spółka Autosan nie była w stanie dostarczyć dokumentów w wyznaczonym terminie?
  2. Czy wskutek powyższego zaniechania Ministerstwo planuje wyciągnąć konsekwencje wobec osób odpowiedzialnych za zarządzanie tym przedsiębiorstwem?
  3. Jaki wpływ na dalszą działalność spółki Autosan będzie miała powyższa sytuacja?
  4. Czy w przypadku wygrania ww. przetargu spółka Autosan planowała zwiększyć zatrudnienie? Jeśli tak, to w jakim zakresie?
  5. Kto z ramienia kierownictwa Ministerstwa Obrony Narodowej sprawuje nadzór nad Polską Grupą Zbrojeniową i czy również w tym zakresie wyciągnięte zostaną konsekwencje za tak poważne zaniedbanie kompromitujące spółki zbrojeniowe?

Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.