Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kolejna zmodernizowana Anakonda

Lotnictwo wojskowe, Przemysł lotniczy, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 09 października 2017

7 października na swoim macierzystym lotnisku 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Darłowie wylądował zmodernizowany śmigłowiec W-3WARM. To jeden z dwóch tego typu wiropłatów znajdujących się na wyposażeniu Darłowskiej Grupy Lotniczej i piąty zmodernizowany przez PZL Świdnik.

Na wyposażeniu Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej znajduje się osiem śmigłowców W-3, w tym sześć w 43. Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach i dwa w Darłowskiej Grupie Lotniczej wchodzącej w skład 44. Bazy Lotnictwa Morskiego / Zdjęcie: kpt. Mariusz Kalinowski, Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej

Wraz z powrotem śmigłowca W-3WARM Anakonda (nr takt. 0505) wykonany został pierwszy kontrakt, podpisany w 2014 pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia, a zakładami lotniczymi PZL Świdnik, dotyczący unifikacji do jednolitej wersji wyposażenia morskich śmigłowców W-3 starszych serii, Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Modernizacji poddano dwa wiropłaty transportowe W-3T i trzy ratownicze W-3RM.

Zmodernizowane W-3 otrzymały m.in. cyfrowy system sterowania silnikami FADEC, nowe wyposażenie ratownicze i kamery termowizyjne sprzężone z reflektorami-szperaczami. Śmigłowce wyposażone są również w system automatycznej identyfikacji jednostek pływających AIS, który znacznie usprawnia prowadzenie ewakuacji poszkodowanych z pokładów statków. W kabinie transportowej pojawiło się stanowisko respiratora i pompy infuzyjnej.

Dwa zmodernizowane śmigłowce transportowe W-3T powróciły, już w wersji W-3WA, do macierzystej jednostki, tj. 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach, w lutym i marcu br. Kolejne dwie ratownicze anakondy, w wersji W-3WARM, dotarły do Gdyni i Darłowa odpowiednio w kwietniu i czerwcu (Zmodernizowana Anakonda wróciła do Darłowa, 2017-06-05). Śmigłowiec o nr takt. 0505 jest więc piątym z kolei, który po modernizacji wraca do macierzystej jednostki.

Pod koniec ub.r. rozpoczął się także drugi etap unifikacji, obejmujący kolejne trzy śmigłowce Anakonda (Unifikacja kolejnych Anakond , 2016-12-09). Pierwszy z tych wiropłatów dostarczono do Świdnika w grudniu 2016, a dwa kolejne w lipcu i sierpniu 2017. Zakończenie drugiego etapu procesu modyfikacji planowane jest na koniec 2018. Po jej zakończeniu wszystkie śmigłowce W-3 lotnictwa morskiego będą miały identyczne wyposażenie, co znacznie usprawni proces szkolenia i eksploatacji. Poprawi także bezpieczeństwo realizowanych zadań.

Anakonda to śmigłowiec przeznaczony do wykonywania zdań poszukiwawczo - ratowniczych nad wodą i lądem, w zróżnicowanych warunkach atmosferycznych w dzień i w nocy. Na pokład może zabrać do ośmiu rozbitków (w pozycji leżącej dwóch). Jest wyposażony w dźwig burtowy z wciągarką elektryczną przeznaczoną do podnoszenia lub opuszczania ludzi i ładunków za pomocą pętli, chusty, kosza ratowniczego lub noszy. W skład załogi W-3 wchodzi dowódca, drugi pilot, ratownik, technik i opcjonalnie lekarz.

Na podstawie informacji GBLMW


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.