Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Przygotowania do ćwiczeń Borsuk-17

Wojska lądowe, Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 17 listopada 2017

20 listopada rozpocznie się ćwiczenie taktyczne z wojskami pk. Borsuk-17, podczas którego dowództwo 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej sprawdzi gotowość swoich jednostek do działań bojowych. Przedsięwzięcie potrwa do 29 listopada.
Ćwiczenie Borsuk-17 podzielone zostanie na trzy etapy. 20 listopada odbędzie się część przygotowawcza do zajęć. Pododdziały będą zajmowały wyznaczone rejony. Dzień później rozpocznie się część wstępna. Przeprowadzone zostaną m.in. instruktarze związane z zachowaniem bezpieczeństwa i ostatnie sprawdzenia sprzętu i uzbrojenia. Od 22 do 29 listopada będzie trwała część główna ćwiczenia. Jej dwa ostatnie dni przeznaczone są na zajęcia ogniowe. Odbędą się różnego rodzaju strzelania w dzień oraz w nocy / Rysunek: 11.LDKPanc.

Na poligony w Wędrzynie, Żaganiu i Świętoszowie wyruszy ponad trzy tysiące żołnierzy, w tym wojskowi z 2. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ABCT) stacjonującej w Żaganiu (Amerykańska zmiana warty, 2017-09-29) oraz ok. sześćset jednostek sprzętu wojskowego, w tym: KTO Rosomak 8x8 (w różnych wersjach),152-mm samobieżne armatohaubice Dana, wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta i RM-70, armaty ZU-23-2 na podwoziu Star 266, BWP-1 i czołgi Leopard 2A5, a także amerykańskie M2 Bradley i M1 Abrams.

- Zasadniczy wysiłek szkoleniowy zostanie skupiony na poligonie w Wędrzynie, gdzie prowadzone będą działania obronno-opóźniające. Dalej planowane jest przemieszczenie pododdziałów na dużej odległości z pokonaniem przeszkody wodnej, odtwarzanie zdolności bojowej i realizację zadań obronnych, a następnie wykonanie kontrataku i wykonanie zadań ogniowych na poligonach Żaganiu i Świętoszowie – opisuje ppłk Marek Kociemba, szef zespołu zabezpieczenia działań taktycznych i ogniowych.

Głównym ćwiczącym będzie 17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana, a drugoplanowym 34. Brygada Kawalerii Pancernej i 23. Śląski pułk Artylerii. Do działań włączy się także dowództwo batalionu i kompania zmechanizowana z 2. ABCT. Żołnierzy Czarnej Dywizji w działaniach wspomagać będą pododdziały i zespoły z 1. Pułku Saperów z Brzegu, 5. Pułku Chemicznego z Tarnowskich Gór, 2. i 9. Pułku Rozpoznawczego, 2. Ośrodka Radioelektronicznego, 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, 10. Bazy Logistycznej oraz lotnicy z 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych i 1. i 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. Zadania na rzecz dywizji będą wykonywali także specjaliści z 12. Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych oraz Centralnej Grupy Działań Psychologicznych.

- Ćwiczenie taktyczne z wojskami Borsuk-17 ma na celu sprawdzanie przygotowania 17.WBZ do wykonywania zadań i funkcjonowania zgodnie z przeznaczeniem oraz oceny stopnia zdolności 23.pa do wykonywania zadań ogniowych w działaniach bojowych – opisuje gen. bryg. Stanisław Czosnek, dowódca 11.LDKPanc, a w czasie ćwiczenia jego kierownik.

U podstaw ćwiczenia leżą współczesne zagrożenia zarówno konwencjonalne, jak i te o charakterze hybrydowym. Hipotetyczny scenariusz zakłada min. roszczenie praw jednego z państw sąsiedzkich do dostępu do surowców energetycznych, próba destabilizacji sytuacji politycznej, dezorganizacji funkcjonowania organów administracji państwowej i samorządowej czy opanowania spornego terytorium. Poszczególne epizody taktyczne stanowią pełne spektrum działań prowadzonych na współczesnym polu walki. W trakcie ćwiczenia będą współdziałać pododdziały zmechanizowane i zmotoryzowane oraz wojsk pancernych, wspierane przez artylerię, pododdziały przeciwlotnicze czy inżynieryjne i logistyczne, a w powietrzu zadania na ich korzyść realizować będą samoloty odrzutowe, śmigłowce i bezzałogowe statki latające.

- Przyjęty temat ćwiczenia i różnorodność epizodów taktyczno-ogniowych pozwalają kierownikowi ćwiczenia na sprawdzenie szerokiego spektrum umiejętności planowania, organizowania i praktycznej realizacji różnorodnych wyzwań taktycznych oraz ogniowych wynikających ze zmieniającej się sytuacji na polu walki. Ponadto ćwiczenie umożliwia sprawdzenie stopnia realizacji zasadniczych problemów taktycznych, od procesu osiągania gotowości do prowadzenie działań, poprzez przemieszczenie brygady na dużą odległość z pokonaniem przeszkody wodnej, odtwarzanie zdolności bojowej i prowadzenia działań obronnych oraz przejęcie w podporządkowanie przydzielonych pododdziałów rodzajów wojsk, w tym również USA, a także sprawdzenie ich współdziałania w środowisku sojuszniczym. Nadto ćwiczenie daje sposobność do oceny wykonania szeregu zadań ogniowych w dzień jaki i w nocy, zarówno przez pododdziały 17. WBZ jak i wsparcia 23.pa – opisuje dalej gen. Czosnek.

Na podstawie informacji mjr Artura Pinkowskiego, 11. LDKPanc.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.